Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Роснефт" поиска $42 млрд. държавна помощ

15 август 2014, 13:57 часа • 22009 прочитания

Руският държавен енергиен гигант "Роснефт" е поискал от руското правителство $42 млрд., за да преодолее проблемите със санкциите срещу страната, наложени от ЕС и САЩ.

Правителството заяви, че ще разгледа искането на Игор Сечин, ръководител на Роснефт, в следващите две седмици. "Роснефт" е поискал парите от Националния инвестиционен фонд, който финансира държавни пенсии, предаде Би Би Си, цитиран от Стандарт нюз.

Контролираната от държавата компания, която произвежда около 40% от руския петрол, има натрупан дълг за $12 млрд. долара, който трябва да изплати до края на годината, включващ и заеми, използвани за придобиването на конкурентната TNK-BP през миналата година.

Потърсената помощ показва, че големите руски компании търсят начини да заместят външното финансиране, след като САЩ наложиха забрана на американските банки да предоставят заеми на определени фирми, падежиращи по-късно от 90 дни, включително и на "Роснефт". Мярката предизвика по-широко замразяване на кредитирането, като нито една руска компания не е получила заеми в щатски долари, швейцарски франкове или евро през миналия месец, показват данни на Bloomberg.

Изпълнителният директор на "Роснефт" Игор Сечин е изпратил писмо до Кремъл, в което описва пет предложения за заздравяване на финансовото и оперативното състояние на компанията, съобщи руското издание "Ведомости" по-рано през деня, цитирайки официални лица. Най-скъпият вариант е обратно изкупуване на облигации за до 1,5 трлн. рубли, които да заменят външния дълг, като за операцията ще бъдат използвани средства от Фонда за благосъстояние на нацията.

Предложението да бъдат предоставени толкова много пари обаче е нереалистично, тъй като би изтеглило прекалено голяма част от държавните средства на Русия, казва източникът на агенцията. Пресслужбата на "Роснефт" отказва коментар.

Компанията беше добавена към списъка на санкционираните от САЩ фирми на 16 юли. Преди това САЩ бяха замразили активите на Игор Сечин, президент на "Роснефт" (дългогодишен сподвижник на Путин, работил с него още в Санкт Петербург в началото на 90-те години, а по-късно и в Кремъл като него близък помощник и като вицепремиер) и му наложиха забрана за издаване на визи. "Роснефт" не е променила инвестиционните си планове заради санкциите, обяви вицепрезидентът по финансовите въпрос на компанията Святослав Славински на конференция миналия месец.

 

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес