Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разкази на потърпевши: Силите за сигурност в Иран изнасилват жени, деца и мъже, след като ги арестуват

22 ноември 2022, 10:12 часа • 6387 прочитания

„Избират хубавите жени, които ще удовлетворят апетита им, после офицерът откарва една от тях от килията до по-малка стая. Там я изнасилват“. Това разказват ирански жени в обширно разследване на CNN за бруталните репресии на режима.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

Те са решили да предприемат рискованото преминаване през границата с Ирак – през планините в северната част на граничещата с Ислямската република страна, и разкриват ужаса, който са преживели по време на потушаването на масовите протести.

Една от иранките, която е от кюрдски произход и е наречена Хана в материала (заради сигурността ѝ се прикрива истинското име), казва, че е ставала свидетел на сексуално насилие, докато е била в ареста. Била е задържана заради участието ѝ в демонстрациите след смъртта на Махса Амини и също така лично е станала жертва на сексуално посегателство. „Има момичета, които са изнасилвани и после премествани в други градове“, казва тя. „Страхуват се да говорят за тези неща“.

Хана е една от малкото жени, които решават да избягат в Ирак през най-трудния маршрут, избягвайки редовното влизане в страната заради страх от иранските власти. Тя се е присъединила към протестите, танцувала е без своя хиджаб, а после го е запалила. Била е арестувана в северозападния град Урмай за 24 часа.

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

"В центъра за задържане имаше около 30-40 жени, а останалите са момчета", разказва Хана пред CNN от дома на роднините си в Ирак, след като вече е избягала. "Имаше деца на 13 и 14 години, които бяха заловени по време на демонстрациите. Те бяха жестоко ранени. Още повече нараниха момичетата. Извършваха сексуално насилие над тях“.

ОЩЕ: Иранският режим задържа стотици деца и ги превъзпитава в специални центрове

С разказа ѝ и нарисуваната от самата нея графика на затвора, CNN успява да локализира мястото. А чрез събиране на данните от всички свидетели показва ясен модел, по който действа иранската полиция. Полицейски центрове се ползват като „филтрационни точки“, където задържаните биват разпитвани, а после в някои случаи ги местят на съвсем друго място, така че родителите им да нямат никаква представа къде са. Стотици изчезват по този начин в мрежата от затвори и центрове за задържане, казват организации за защита на човешките права.

Хиляди жени излязоха по улиците, след като режимът на върховния водач Али Хаменей уби кюрдката Амини от гр. Сакез. Те протестират, скандирайки „Жена, живот свобода“, премахвайки хиджабите си и режейки косите си. Властите продължават брутално да ги репресират, включително с арести и насилие.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

CNN потвърждава няколко съобщения за сексуално насилие срещу протестиращи. Поне едно от тях е довело до тежки наранявания, а друго е свързано с изнасилване на непълнолетно момче. Според източници, разговаряли с жертвите, в някои от случаите сексуалното насилие е било заснето и използвано за изнудване на протестиращите да мълчат. Разбира се, властите в Техеран мълчат.

20-годишната Армита Абаси притежава всички характеристики на представител на поколението Z. Прическата ѝ е боядисана в платинено русо и има пиърсинг на веждите. Носи цветни контактни лещи и снима видеа в TikTok с котките си. Бунтът променя живота ѝ, а иранските сили за сигурност, изглежда, са я подложили на някои от най-жестоките си прояви. След началото на протестите публикациите в социалните мрежи под името на Абаси показват необуздана критика срещу иранския режим. Не е ясно дали е участвала в протестите. Въпреки това, за разлика от повечето ирански дисиденти, тя не е скрила идентичността си, публикувайки онлайн съдържание.

Арестувала са я в родния ѝ град Кередж – западно от Техеран, почти месец след началото на демонстрациите. Правителството твърди в изявление на 27 октомври, че жената е била „лидер на бунтовете“, а полицията открила „10 коктейла Молотов“ в апартамента ѝ. Това е зловещо изявление, което сякаш подсказва, че иранската правосъдна система ще отреди сурово наказание за 20-годишното момиче. Но то също така служи за сформиране на мащабна вълна в социалните мрежи в дните след ареста ѝ, които превръщат Абаси - подобно на Амини и Ника Шахкарами преди нея - в символ на протестното движение в Иран.

Според изтекло съдържание от акаунти в Instagram, на което се виждат разговори между медици в услугата за частни съобщения в апликацията, иранските сили за сигурност са измъчвали и насилвали Абаси сексуално.

На 17 октомври Абаси е откарана в болница в Кередж, придружена от сили на реда в цивилни дрехи. Главата ѝ е била обръсната, а самата тя е треперела. Медиците са видели тежки последствия от сексуалното насилие срещу момичето. Един от тях потвърждава пред CNN достоверността на изтеклите разговори между лекарите. В тях те описват ужаса си от насилието и казват, че не могат да мълчат, когато това се случва пред очите им. Режимът твърди, че Абаси била лекувана заради „проблеми с храносмилането“. „Толкова ѝ беше лошо, че помислихме, че е болна от рак“, казва един от лекарите.

В друг от случаите CNN получава аудиозапис на 17-годишно момче, което разказва, че той и приятелите му са били изнасилени и ударени с ток в ареста, след като са били арестувани по време на протестите. Свидетелските показания сочат, че сексуалното насилие над непълнолетното момче не е било изолиран случай.

"Доведоха четирима мъже, които бяха пребити и крещяха силно в друга килия. И един от мъжете, който беше измъчван, бе изпратен в чакалнята, където бях аз", разказва момчето пред CNN. "Попитах го за какво е целият този писък? Той каза, че изнасилват мъжете".

Един от охранителите подслушал разговора за сексуалното насилие, разказва момчето, след което продължил да го измъчва. След това и то самото станало жертва на такова посегателство.

Междувременно протестите продължават. Вчера се проведоха 16 демонстрации в най-малко 12 града, разположени в 8 провинции, според данни от американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

В парламента на Иран се намери още един депутат, който се обявява срещу суровите действия на силите за сигурност. Джалал Махмуд Задех призова за разследване на потушаването на демонстрацията в Махабад на 21 ноември. В същото време няколко десетки сунитски духовници публикуваха изявление с видео, в което изразяват подкрепа към протестиращите. Военният съветник на върховния лидер Яхя Сафави заяви, че ако режимът не адресира проблема с разочарованието на хората, демонстрациите ще продължат.

Иранският посланик в Ирак пък даде ултиматум от 10 дни на Багдад да обезоръжи кюрдските милиции, които са против режима в Техеран. Ако не го стори, според Мохамад Казем, ще има „неясни последици“.

ОЩЕ: Протестите в Иран продължават. Идва ли краят на Ислямската република?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес