Две ракети "Катюша" бяха изстреляни рано сутринта в укрепената Зелена зона на Багдад, в която се намира американското посолство, без да причиняват жертви или щети, каза иракски източник от сигурността пред АФП.
Още: Самолетната катастрофа в Казахстан: ВИДЕО показа последните мигове на пасажерите
Още: "Хамас" не дава списък с живите и мъртвите заложници, бави преговорите заради "нови условия"
Атаката на разсъмване дойде, когато премиерът Мустафа ал-Кадеми отлетя за дома от Вашингтон след преговори в Белия дом в понеделник, в които президентът Джо Байдън обяви прекратяване на бойните операции на САЩ в Ирак.
Атаки срещу базите на САЩ в Ирак бяха извършвани почти всекидневно през последните месеци, за които са обвинявани проирански въоръжени групи в рамките на апарата за сигурност.
Но те бяха намалели през седмиците, предшестващи визитата на Кадеми във Вашингтон, по време на която той беше изправен пред натиск от страна на хардлайнерите да осигури твърда дата за изтегляне на всички останали американски войски.
Още: Ердоган заплаши кюрдските бойци: "Или ще сложат оръжия, или ще бъдат погребани в Сирия" (ВИДЕО)
Още: Самолетна катастрофа в Казахстан, има оцелели (ВИДЕО)
Имаше само една атака от първата седмица на юли - съботен удар с безпилотни самолети, насочен към авиобаза в Иракски Кюрдистан, която също не причини жертви или щети.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирийски медици споделят, че са притискани да дадат фалшиви показания за химическо оръжие
Още: СЗО: Над 50 милиона долара са необходими за здравната система в Сирия
Байдън каза, че отношенията на САЩ с Ирак ще влязат в нова фаза, след като американските войски напуснат бойните операции в страната до края на годината.
На фона на заплахата от възраждане на групировката „Ислямска държава“ и мощното влияние на Иран в Багдад, Байдън подчерта, че Вашингтон остава „ангажиран със сътрудничество в областта на сигурността“, докато Кадеми потвърди „стратегическото партньорство“ на двете страни.
Но в хода на промяната с изтеглянето на САЩ от Афганистан, американският лидер потвърди, че 2500 американски войници, които все още са в Ирак, няма да се бият до края на годината.
Още: Иран отмени забраната на две мобилни приложения
Още: Новата власт в Сирия обяви Коледа за празник
Въпреки че американските сили бяха изтеглени от Ирак под администрацията на Обама, те в крайна сметка бяха преразпределени през 2014 г., за да се справят с терористичната групировка "Ислямска държава".
Иракските власти започнаха да оказват натиск върху САЩ да се изтеглят от страната им в началото на 2020 г., след като върховният ирански командир Касем Солеймани беше убит от удар на американски безпилотен апарат по колата му в близост до международното летище в Багдад на 3 януари същата година. Атаката бе разрешена от тогавашния президент Доналд Тръмп.
Малко след това иракският парламент единодушно одобри законопроект, който предвижда експулсирането на всички чуждестранни военни сили, водени от САЩ, от Ирак.
По това време Пентагонът започна да намалява броя на американските войски от 5300 на 2500, предавайки няколко големи военни бази на иракските сили, но отказа да се съгласи с исканията на парламента да напусне страната напълно.