Руският президент Владимир Путин и китайският му колега Си Дзинпин планират да вземат участие в срещата на Г-20 в Бали на 15-16 ноември. Това заяви индонезийският президент Джоко Уидодо в интервю за Bloomberg.
Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)
Още: Разбилият се в Казахстан самолет е бил свален от руска ракета: Световни агенции
„Си Дзинпин ще дойде. Президентът Путин също ми съобщи, че ще пристигне“, каза той. Това е първото потвърждение, че и двамата лидери ще присъстват на събитието на 19-те най-големи икономики в света плюс ЕС. Това ще е първата световна среща във формата, откакто Русия започна войната в Украйна и откакто китай засили военните учения край Тайван.
Събитието ще отбележи и първия път, в който Си Дзинпин ще напусне Китай от януари 2020 насам, когато страната затвори границите си в началото на COVID пандемията.
Срещата се чака с голямо внимание, тъй като се очаква и американският президент Джо Байдън да присъства, но не е ясно дали той ще се срещне с Путин. Вече има неофициална информация за скорошен разговор лице в лице между демократа и Си Дзинпин – или преди събитието на Г-20 в Бали, или докато то се провежда. Отношението между Вашингтон и Пекин е обтегнато след визитата на Нанси Пелоси в Тайван, след която Китай заплаши САЩ, че си „играе с огъня“, и започна мащабни военни учения. Щатите ги определят като „репетиция за инвазия“.
Още: Сирия: привърженици на диктатора Асад се бунтуват
Още: Турция понижи лихвения си процент до 47,5%
Срещата в Индонезия е ключова и защото Китай и Русия обявиха стратегическо партньорство „без граници“, а Си Дзинпин ще изпрати свои военни за общи учения в Руската федерация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха блогър, заснел мястото на падналия пътнически самолет в Казахстан (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Южнокорейската опозиция е внесла импийчмънт срещу действащия президент
По-рано през годината Вашингтон призова членството на Русия в Г-20 да бъде анулирано и поканата към Путин да бъде оттеглена заради продължаващата война в Украйна. Индонезия обаче се позиционира като посредник за мир между двете страни.
В компромис със западните държави, Индонезия покани президента на Украйна, която не е член на Г-20, да участва като гост в срещата на върха в Бали. Володимир Зеленски обаче заяви вчера на генералния секретар на НАТО Антонио Гутериш и на турския президент Реджеп Ердоган, че помирение с Русия е възможно само след като тя напусне окупираните от нея украински територии, включително и полуостров Крим.
ОЩЕ: Ердоган след срещата със Зеленски: Не искаме да преживеем нов Чернобил. Поддържаме Украйна
Още: Най-малко 10 души бяха убити при израелски удари в Ивицата Газа
„Конкуренцията между големите държави наистина е тревожна“, каза Джоко Уидодо. „Това, което ние искаме, е регионът да бъде стабилен и мирен, така че да можем да изградим икономически растеж“.
По-рано през седмицата индонезийският президент заяви, че и Русия, и Украйна са приели страната му като „мост към мира“. През юни той стана първият азиатски лидер, който посети Киев и Москва, за да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски и с руския – Владимир Путин. По време на разговорите си с тях Уидодо призова за край на военните действия и за решения относно световната продоволствена криза.
ОЩЕ: Украйна с интересна стратегия за контраатака в Херсон, но ще успее ли преди референдума?