Протестите срещу режима в Иран привидно намаляха по обхват и активност през вчерашния ден, но причината за това е, че на 5 октомври се отбелязва смъртта на виден шиитски имам и е национален празник в Ислямската република. Това пише американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) в ежедневния си анализ за случващото се в страната, който подготвя заедно с Американския предприемачески институт.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
В доклада се отбелязва, че продължаващите интернет ограничения срещу иранците, наложени от властите, лимитират наличната информация от открити източници за демонстрациите срещу върховния лидер Али Хаменей и неговия режим.
На 5 октомври са отчетени протестни действия в четири града – столицата Техеран, Хорасан, Алборз и Кум. Те се намират в централната и северната част на страната. Ден по-рано имаше демонстрации в 17 града.
Протестите вече имат нови лидери - студентите и гимназистите в Иран, основно млади момичета.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Припомняме, че недоволството в страната избухна, след като нравствената полиция задържа 22-годишната кюрдка Махса Амини от гр. Сакез на 13 септември. Причината за ареста беше „небрежно поставен хиджаб“. Жената загина три дни по-късно, след като беше в кома. Семейството ѝ твърди, че полицаите са ѝ нанесли побой, включително с тежки удари по главата, което е довело до смъртта на Амини. Полицията обаче казва, че жената е починала вследствие на „внезапен инфаркт“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Оттогава нататък жените в Иран започнаха демонстративно да свалят забрадките си и да крещят "Смърт за диктатора" по посока на върховния лидер Али Хаменей. Той, от своя страна, обвини САЩ и Израел, че са отговорни за масовите безредици.
Протестиращите намериха известна подкрепа у бившия министър на външните работи Мохамад Джавад Зариф. Той заяви на 4 октомври, че режимът не може да игнорира народа си, визирайки протестите. По-благосклонната реторика на Зариф се разминава с твърдата линия, която други висши политически служители и служители по сигурността заеха спрямо демонстрациите. Зариф работеше при бившия "умерен президент" Хасан Рухани, припомнят от ISW.
Междувременно медията Iran International, която е срещу режима, съобщи, че през последните дни властите са започнали да блокират сателитния сигнал на мрежата в Иран. Iran International обвини Техеран в нарушаване на международното право и заяви, че ще тръгне по съдебен път, за да реши проблема.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Съобщава се още, че за десети пореден ден Иранската революционна гвардия (КСИР) атакува позиции на кюрдските бойци в Иракски Кюрдистан, който са срещу режима на Али Хаменей. КСИР са обстрелвали позиции край Сидекан в провинция Ербил. От 1 октомври насам Революционната гвардия концентрира нападенията си в Иракски Кюрдистан.