Вчера – на 15 ноември, в Иран се проведоха най-мащабните протести от края на септември насам. Причината е, че гражданите отбелязаха 3 години от бруталната репресия на режима срещу вълната от демонстранти през 2019, съобщава в анализа си американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)
Още: Разбилият се в Казахстан самолет е бил свален от руска ракета: Световни агенции
Недоволството срещу режима бе допълнително разпалено от новината, че между 500 и 1000 непълнолетни са били задържани в специални центрове, където духовници и психотерапевти ги превъзпитават. Очаква се силата на протестната вълна да се запази и днес, и утре.
ОЩЕ: Иранският режим задържа стотици деца и ги превъзпитава в специални центрове
На 15 ноември се проведоха най-малко 54 протеста в 36 града, разположени в общо 24 ирански провинции. В столицата Техеран недоволни граждани се събраха в метрото – където дори запалиха огньове, на главния пазар, в квартал Садаат Абад, а стотици студенти протестираха в кампуса на Ислямския университет Азад, в клона му за наука и изследвания.
Още: Сирия: привърженици на диктатора Асад се бунтуват
Още: Турция понижи лихвения си процент до 47,5%
В града бяха блокирани кръстовища и станции на метрото, а демонстрантите крещяха „Свобода“ и „Смърт за диктатора“ по адрес на върховния водач Али Хаменей. Силите за сигурност нахлуха във влаковете в метрото и започнаха да бият хора, които дори не са част от протестите, се вижда от видеа в социалните мрежи.
Nov 15—Tehran, #Iran
The forces of the Islamic Republic invaded the subway and beat people. Yes, the people in the subway weren't protesting, they are just on their way to home/work. #IranRevolution#مهسا_امینی pic.twitter.com/1RnHWdr7U5Още: Арестуваха блогър, заснел мястото на падналия пътнически самолет в Казахстан (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Южнокорейската опозиция е внесла импийчмънт срещу действащия президент
— Journaliste (@journalistsay) November 16, 2022
Протест имаше и в Сакез – родния град на 22-годишната Махса Амини, която бе убита от „нравствената полиция“ (според семейството ѝ и международната общност). Властите твърдят, че нямат общо със смъртта на кюрдката – тя починала вследствие на „основно заболяване“. Именно случилото се с Амини, която не носела забрадката си според закона, предизвика масовата вълна от протести, лидери на която са жени, студенти и гимназисти.
Още: Най-малко 10 души бяха убити при израелски удари в Ивицата Газа
Kamyaran, #IranRevoIution2022, today, #MahsaAmini #مهسا_امینی pic.twitter.com/C3S5NTM6DW
— IranRevolution2022 (@IranRev2022) November 16, 2022
Стотици младежи пропуснаха занятията си в университетите и училищата на 15 ноември, за да излязат на протести в градовете Рещ, Бандар Абас, Керман, Керманшах, Ахваз, Табриз, Кередж и др. В десетки градове имаше и стачки на работници от различни сектори, съобщи ISW.
Oil workers in Iran walk out. Hugely brave. Unbelievably significant. #IranRevolution #Mahsa_Amini #IranProtests2022 #OpIran #NationalStrikes pic.twitter.com/UF8828Mehn
— Omid Djalili (@omid9) November 15, 2022
Възможно е трима служители по сигурността да са загинали по време на демонстрациите вчера, констатират още анализаторите. Иранските държавни медии съобщават, че протестиращите са застреляли полковник от Корпуса на гвардейците на ислямската революция. (КГИР) в Букан, провинция Западен Азербайджан, както и друг член на силите в Камяран, провинция Кюрдистан. Твърди се също, че протестиращите са убили член на "Басидж" с коктейл Молотов в Шираз, провинция Фарс. "Басидж" е една от съставните части на Корпуса на гвардейците на ислямската революция.
На 15 ноември президентът Ебраим Раиси изпрати първия си вицепрезидент Мохамед Мохбер в Кум, за да обедини влиятелните духовници зад режима и особено зад администрацията си. Така той се надява да подсили властта си в опита за потушаване на вълните от демонстранти.
Вчера ръководителят на съдебната система Голам Хосейн Мохсени Еджей заяви, че гражданите могат конструктивно да критикуват режима, стига да "не го обиждат, унижават и унищожават".
В анализа на ISW се прави оценка, че КГИР вероятно ще организира нападения срещу позиции на САЩ в Ирак и ще окаже натиск върху иракските власти да поискат напускането на американските войски. Това е стратегическа цел за Техеран - да прогони САЩ от региона. Али Хаменей и доближените му обвиняват Вашингтон, Израел и Саудитска Арабия за подклаждането на протестите в Ислямската република.