Японският премиер Фумио Кишида смята, че кризата около Украйна ще се проточи и страните от Групата на седемте (Г-7) трябва да бъдат единни в подкрепа за Киев, става ясно от негово интервю за телевизия Ен Уйм Кей, предаде БТА.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
"Съществуват опасения, че ситуацията в Украйна ще се проточи. Смятам, че именно в този контекст Г-7 трябва отново да се обедини и да покаже силна солидарност към Украйна. Силни санкции срещу Русия и силна подкрепа за Украйна. Ние ще продължим да го правим. Смятам, че е важно да изпратим такъв сигнал (на срещата на върха на Г-7)", заяви премиерът.
Говорейки за предстоящата среща на лидерите на Г-7 в Хирошима, Кишида заяви, че я смята за много важно събитие. "Световните лидери ще се съберат тук, за да обсъдят въпроси, свързани с мира и стабилността. Тъй като неспокойната международна общност е изправена пред исторически повратен момент, смятам, че няма по-подходящ град за такива дискусии от Хирошима. Изправени сме и пред въпроса как да се справим с мащабни международни кризи, като например енергийната и продоволствената", добави Кишида.
Япония ще председателства Г-7 през 2023 г. От 19 до 21 май домакин на срещата на върха на Г-7 ще бъде Хирошима - градът, който е бомбардиран от САЩ на 6 август 1945 г. На срещата на върха са поканени и лидерите на Австралия, Бразилия, Островите Кук, Индия, Индонезия, Съюза на Коморските острови, Южна Корея и Виетнам.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
ОЩЕ: G7 ще спира опитите за заобикаляне на антируските санкции
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Междувременно стана ясно, че японското правителство напълно отмени финансирането на най-малко 15 съвместни научни проекта с Русия през последната година заради ситуацията в Украйна, съобщи вестник "Йомиури".
Отбелязва се, че един от най-знаковите проекти, чието финансиране е напълно прекратено, е сътрудничеството между японски и руски учени в борбата с птичия грип. В рамките на проекта, започнал през 2020 г., руски учени са предоставили на японските си колеги генетични данни за мигриращи птици от Сибир, които са потенциални преносители на птичи грип. Въз основа на тези данни японските специалисти разработват мерки срещу разпространението на инфекцията в страната. Местните експерти се опасяват, че без получаването на съответните данни от Русия работата по противодействие на разпространението на птичия грип в Япония може да се затрудни.
Съобщава се също, че е отменен съвместен изследователски проект с Московския държавен университет, свързан с изследване на цунами и вулканична активност. Според вестника японските власти са отменили и финансирането на поне два изследователски проекта, свързани с атомната електроцентрала "Фукушима-1". От декември 2021 г. японски и руски учени съвместно анализират проблема с разтопеното ядрено гориво в централата с надеждата да намерят начини за безопасното му извличане.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия