Все повече официални лица, близки до върховния водач Али Хаменей, изразяват готовност за политическа реформа, която да успокои протестиращите в Иран. Само че е малко вероятно да има някаква фундаментална промяна в поведението на режима, пише американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) в днешния си анализ за Ислямската република.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Експертите дават пример с изявления на висши служители, един от които е секретарят на Върховния съвет за национална сигурност Али Шамхани. Той е обсъдил прилагането на „либерализиращи мерки“ с лидерите на реформаторите, включително с членове на семействата Хомейни (на бившия върховен водач) и Рафсанджани (бившия президент). Това се е случило в края на октомври, пише „Уолстрийт Джърнъл“.
Публичните изказвания на Хасан Хомейни – реформист, който е внук на Рухолах Хомейни - на 7 ноември може би са били страничен продукт на призива на Шамхани към реформистките лидери. Тогава Хомейни призова за "демокрация, основана на мнозинството", и косвено разкритикува Съвета на пазителите - държавния орган, който по конституция отговаря за одобряването и проверката на кандидатите на изборите. Хомейни също така заклейми насилието и осъди ролята на чуждестранни участници в подклаждането на протестите.
Духовникът Али Реза Панахян, който е близък до Хаменей, и синът му призоваха на 22 ноември за по-голяма прозрачност и вземане на популярни решения от страна на правителството спрямо демонстрантите. Това показва, че поне няколко души по най-високите етажи на властта виждат определена форма на политическа реформа като решение срещу продължаващите протести. Те започнаха през септември след смъртта на 22-годишната Махса Амини, задържана от „нравствената полиция“ заради „небрежно поставен хиджаб“.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Корпусът на гвардейците на ислямската революция (КГИР), чиито сили за сигурност репресират брутално протестиращите, продължава да поддържа твърда линия. Зам.-командирът бригаден генерал Али Фадави изрази скрита подкрепа за това, че режимът е използвал повече жестокост при потушаването на протестите на 21 ноември. Фадави заяви, че властите са били сдържани в отговора си срещу демонстрациите и че са можели да ги прекратят „за шест дни“. Той отбеляза, че около 60 служители на силите за сигурност са загинали по време на протестите. Изказванията му са в съответствие с докладите на анализатори от открити източници, които смятат, че са загинали 58 служители по сигурността.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
На 22 ноември бившият ръководител на разузнавателната организация на КГИР Хосейн Таеб обвини Запада в заговор за сваляне на режима. Припомняме, че от началото на демонстрациите властите в Иран обвиняват САЩ, Израел и Саудитска Арабия, че подклаждат протестите.
Междувременно протестната активност намаля на 22 ноември, тъй като според персийския календар приключи месецът „Абан“. Точно в този период преди три години властта потуши друга протестна вълна и сега гражданите почетоха паметта на загиналите в „Кървавия Абан“.
Вчера се проведоха 14 протеста в 10 града, разположени в 8 провинции, но никъде не се събраха множество хора. Иранската кюрдска организация за защита на правата на човека Hengaw съобщи, че в ранните часове на 23 ноември членове на КГИР са нападнали и ограбили домовете на жители на Букан, провинция Западен Азербайджан. Няма как обаче да се направи независима проверка на информацията, констатират от ISW и от Американския предприемачески институт.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
За втори пореден ден Иранската революционна гвардия нанесе атака с дрон и ракети по кюлдските милиции в Иракски кюрдистан, които са срещу режима в Техеран. Според командира на КГИР нападенията ще продължат, докато тези елементи не спрат да представляват заплаха за режима. Централното правителство в Багдад вече координира действията си с регионалното правителство на Кюрдистан, за да адресира оплакванията на иранците относно кюрдските милиции.
ОЩЕ: Протестите в Иран продължават. Идва ли краят на Ислямската република?