Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Племенницата на иранския върховен водач подкрепи протестите и вече е в затвора

28 ноември 2022, 13:38 часа • 2279 прочитания

Фаридех Морадхани – племенницата на иранския върховен лидер аятолах Али Хаменей, беше арестувана, след като призова чуждестранните правителства да скъсат всички връзки с режима в Ислямската република. Тя подкрепи масовите протести в страната и е била задържана в сряда, съобщи брат ѝ Махмуд Морадхани в Twitter. Той се намира във Франция.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

"О, свободни хора, бъдете с нас и кажете на правителствата си да спрат да подкрепят този убийствен режим, който убива деца. Този режим не е верен на нито един от религиозните принципи и не познава никакви закони или правила, освен сила и поддържане на властта си по всякакъв възможен начин", казва Фаридех във видеообръщение, споделено от брат ѝ преди нейния арест.

"Сега, в този критичен момент от историята, цялото човечество наблюдава как иранският народ с празни ръце, с примерна смелост и храброст се бори със силите на злото", добавя тя. "В този момент народът на Иран сам носи бремето на тази тежка отговорност, като плаща с живота си“.

Морадхани заявява, че иранците са във война с правителствата, които подкрепят режима, и призовава демократичните страни да отзоват своите представители от Техеран, както и да изгонят иранските дипломати от държавите си.

Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи

Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив

"Това, което е спешно необходимо, е да не подкрепяме този режим, който уби хиляди иранци за четири дни през ноември 2019 г., докато светът само гледаше", добави тя, припомняйки т.нар. „Кървав Абан“ – бруталната репресия срещу протестиращи заради покачващите се цени на горивата.

Фаридех и Махмуд Морадхани са деца на Али Техрани - духовник и дългогодишен опозиционер, който е бил женен за сестрата на върховния лидер Бадри Хосейни Хаменей. Техрани почина миналия месец.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

Фаридех е била арестувана от режима и преди. Тя е задържана на 13 януари, докато се прибира у дома. Според организации за защита на правата на човека след ареста ѝ иранските сили за сигурност са претърсили дома на Морадхани и са иззели някои от вещите ѝ.

Продължаващото протестно движение в Иран първоначално беше предизвикано от смъртта на 22-годишната Махса Амини, която бе задържана от т.нар. „нравствена полиция“ през септември и се предполага, че е починала след тежък побой от страна на униформените.

Според ръководителя на Върховния комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк безпрецедентното национално въстание е обхванало повече от 150 града и 140 университета във всички 31 провинции на Иран. Във връзка с протестите са арестувани повече от 14 000 души, включително деца. Тюрк заяви, че най-малко 21 от тях са заплашени от смъртно наказание, а шестима вече са получили смъртни присъди.

ОЩЕ: Още смъртни присъди в Иран, Трюдо се хвана на фалшива новина за протестиращите

Ожесточеният отговор на иранските сили за сигурност спрямо протестиращите разклати дипломатическите отношения между Техеран и западните лидери. В събота Али Хаменей пък за пореден път похвали паравоенните сили „Басидж“ за ролята им в смъртоносните репресии срещу демонстрантите. „Басидж“ е една от съставните части на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР). На среща с нейни членове върховният водач определи народното протестно движение като "бунтовници" и "бандити", подкрепяни от чуждестранни сили, и похвали "невинните" бойци за това, че защитават нацията. Още от началото на демонстрациите Хаменей и доближените му обвиняват за протестите САЩ, Израел и Саудитска Арабия.

Напоследък все повече се намесва и Азербайджан, като държавните медии, подвластни на режима и на КГИР, дори публикуваха видео със заплаха за атака срещу страната. „Първо превземаме Баку, а после Йерусалим“, гласи посланието.

Видеото от 27 ноември се позовава на рефрен на Революционната гвардия от времето на Ирано-иракската война (1980-1988 г.), който иранският режим използва, за да оправдае мобилизацията за сухопътна офанзива в Ирак в края на конфликта: „Пътят за Йерусалим минава през Кербала“.

Фразата се свързва с иранската офанзива, част от военните операции на страната срещу инвазията на Саддам Хюсеин през 1980 г., с изричната мисия за „износ“ на ислямската революция и в крайна сметка – за освобождаване на Йерусалим. Паралелно с това, посланието във видеоклипа подсказва, че елементи на режима създават условия за мобилизиране на КГИР за защита на Иран срещу подобно нападение, за което се предполага, че ще бъде извършено от Азербайджан, като вероятно се има предвид продължаващите протести, анализира Институтът за изучаване на войната (ISW).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес