Китай е разкрил предполагаем шпионин на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ - китайски гражданин, който е работил за военнопромишлена група и на когото са били предложени пари и имиграция в САЩ в замяна на чувствителна военна информация, предаде държавния телевизионен канал CCTV.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Цзън, който е бил считан за лице, разполагащо с класифицирана информация, е бил изпратен в Италия, за да продължи образованието си, и докато е бил там, се е запознал със служител на американското посолство, се казва в изявлението, предава БГНЕС.
Установено е, че Цзън е подписал споразумение за шпионаж със САЩ и е преминал обучение, преди да се върне в Китай, за да извършва шпионска дейност.
CCTV заяви, че срещу Цзън са предприети "задължителните мерки", но не даде повече подробности.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Китай засилва надзора си върху дейностите, които смята за шпионски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
В началото на този месец Министерството на държавната сигурност заяви, че страната трябва да насърчава гражданите си да се включват в борбата с шпионажа, включително чрез създаване на канали, по които хората да съобщават за подозрителни дейности, както и чрез изразяване на похвала и награждаване.
Министерството заяви, че трябва да се създаде система, която да направи "нормално" участието на масите в контрашпионажа.
Миналия месец Китай въведе закон за борба с шпионажа, който забранява предаването на каквато и да е информация, свързана с националната сигурност и интереси, без да дефинира тези термини.
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Новият закон разтревожи Съединените щати, а посланикът на Европейския съюз в Китай заяви през май, че не е сигурен дали отварянето на китайската икономика е съвместимо със закона за борба с шпионажа.
"Имаме опасения по отношение на него, със сигурност насърчаването на гражданите да се шпионират взаимно е нещо, което буди голяма загриженост", заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър.
"Както и досега, ние следим отблизо прилагането на новия китайски закон за борба с шпионажа, който в този си вид значително разширява обхвата на дейностите, които се считат за шпионаж", добави той.
През последните години Китай арестува десетки китайски и чуждестранни граждани по подозрение в шпионаж, включително изпълнителен директор на японския производител на лекарства Astellas Pharma през март. Австралийският журналист Ченг Лей, обвинен от Китай в предоставяне на държавни тайни на друга държава, беше задържан от септември 2020 г.
Декларацията на Китай, че е застрашен от шпиони, идва в момент, когато западните държави, най-вече САЩ, обвиняват Китай в шпионаж и кибератаки - твърдения, които Пекин отхвърля.
ОЩЕ: Китай към Русия след срещата за мир: Безпристрастни сме към войната в Украйна