Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Палестина ще съди Великобритания заради де факто признаването на Израел

03 ноември 2017, 07:37 часа • 2120 прочитания

Палестинският външен министър Рияд ал Малики потвърди намерението Великобритания да бъде съдена за Декларацията на Балфур, в която точно преди сто години тя признава правото на евреите на "национално огнище" в Палестина и обещана да съдейства за създаването му, предаде БГНЕС.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

Министърът изрази разочарованието си, че британските власти са останали глухи към призивите да се прояви уважение към чувствата на палестинците и да отменят юбилейните тържества, които се проведоха в четвъртък (2 ноември) в Лондон с участието на израелския премиер Бенямин Нетаняху.

"Министерството скоро ще започне работа по стартирането на съдебна процедура в британски съдилища срещу британското правителство, за да поправи тази грешка със стогодишна давност", посочва Ал Малики. Той каза, че целта на бъдещия иск е "да убеди британското правителство да се извини и да изплати разумни репарации".

Декларацията на Балфур или Балфурската декларация от 2 ноември, 1917 година е официално писмо от британския министър на външните работи Артър Балфур до еврейския ционистки лидер лорд Уолтър Ротшилд, в което се казва, че Великобритания ще създаде еврейски национален дом в Палестина при условие, че няма да бъдат засегнати правата на вече съществуващите там общности. То подкрепя идеята за еврейско заселване в територията на Палестина, като част от Британския мандат в Палестина след Първата световна война.

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

Според редица историци, Великобритания използва ционисткия проект за проникване в Близкия изток. По време на Първата световна война Великобритания завзема Палестина, а по-късно, в края на конференцията през 1920 година в Сан Ремо, с мандат на Обществото на народите поема управлението на територията.

Британското управление приключва през 1948 г., след което с решение на Общото събрание на ООН в Палестина е планирано да се създадат две държави - еврейска и арабска. Първата е наречена Израел, а втората все още не е политическа реалност. Отредената ѝ територия остава под израелска окупация и значителна част от населението е прогонено от домовете си и като бежанци е разпръсната по целия свят.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес