Ултраортодоксални евреи в Израел излязоха на протести срещу задължителната военна служба. Правителството има своите лостове на принуда, но в крайна сметка май ще се окаже, че цялата олелия се вдига всъщност заради пари.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
През март израелският парламент трябва да се произнесе по нов закон, който ще задължи по-голяма част от дълбоко вярващите евреи да служат в армията. "По-добре да построят затвор за масата млади хора, които предпочитат да влязат по-скоро зад решетките, отколкото да служат в армията", казва равин Давид Цихерман, който миналата седмица оглави протеста на стотици ултраортодоксални евреи в Ерусалим. В цялата страна се стигна до сблъсъци с полицията, която задържа над 30 души. "Това е само началото", заяви пред израелската преса представител на организаторите на протеста.
Армията при това изобщо не е започнала още действително да взема в редиците си набожните наборници. До момента само Върховният съд е изгубил търпение: преди две години съдиите обявиха за невалиден закон, който досега позволяваше на ултраортодоксалните да се освобождават от военна служба, ако задължително следват теология. Новият регламент обаче още не е наложен. Проектозаконът, чиято цел е да внесе повече справедливост в задължителната военна служба, е готов от миналото лято. Същевременно хиляди студенти по теология вече получиха повиквателните си.
Гневът на ултраортодоксалните
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Заради неясното правно положение министерството на отбраната все още изчаква със свикването на наборниците. Наскоро върховните съдии разпоредиха на правителството да спре изплащането на държавни стипендии на студенти, получили повиквателни. Финансовият министър Яир Лапид прекрати субсидиите за теологичните специалности, за които досега се отпускаше държавна помощ от 200 милиона евро годишно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Именно тази стъпка предизвика гнева на набожните фанатици. Последните протести бяха инициирани всъщност само от една радикална фракция, която отхвърля всеки компромис. Нейното недоволство е насочено и към ултраортодоксалните депутати, които се опитват по политически път да предотвратят най-лошото, но възможностите им са ограничени, понеже от началото на 2013 г. те не са част от правителството.
Спорове и интереси
Спорът за задължителната военна служба се превръща междувременно и в изпитание за новата коалиция на министър-председателя Бенямин Нетаняху. Преждевременният край на предишния му управляващ съюз бе предизвикан именно поради товач, че не беше постигнато споразумение по новия регламент. Финансовият министър Яир Лапид вече заплаши, че ще напусне коалицията. Неговата партия "Йеш Атид" ("Има бъдеще") настоява набожните наборници, които отказват да влязат в казармата, да се третират като престъпници и ако се налага, да бъдат арестувани, както се постъпва с останалите младежи, които отказват да служат.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Аргументът на генералите
Всичко това - на фона на обстоятелството, че на армията изобщо не ѝ е необходимо всички ултраортодоксални мъже непременно да отслужат задължителното време. Това, което липсва, са нови попълнения за високо технологичните части, които да бъдат подготвени за кибервойна. Повечето ултраортодксални наборници обаче не са подходящи за това - предмети като естествените науки, чуждите езици и спортът почти не присъстват в техните учебни програми. Освен това генералите са против компромисното предложение за отлагане на военната служба за ултраортодоксалните до навършването на 24 години. Дотогава повечето вече са женени, имат семейство и заплатите им биха били твърде високи.
Източник: Дойче веле