Сушито, с което сме свикнали днес, е много различно от ястието, приготвяно в Япония преди четири столетия.
Наредзуши е традиционно ферментирало суши, приготвяно в Страната на изгряващото слънце през Средновековието. В края на XVIII век методът на приготвянето му се опростява, като от сложно ястие то се превръща в т.нар. бърза храна за много заети хора - и това именно е познатият в наши дни вариант, пише Популярная механика.
В Япония обаче все още има семейства, които пазят древните рецепти на своите предци.
Не само чужденци, но и много японци днес не са го опитвали и дори не са виждали готовото наредзуши. Оригиналната рецепта е оцеляла и се съхранява буквално от няколко семейства, които продължават да я използват вече от 18 поколения.
Подготовката за ястието е невероятно дълга. Първо с помощта на нож се изстъргват люспите от рибата, отстраняват се хрилете и месото се поставя внимателно върху шиш, като се отстраняват вътрешностите, без то самото да се повреди.
След което рибата се покрива със сол, нарежда се на пластове в дървени бъчви и се затваря с капак, който се притиска с 30-килограмови камъни. В този вид рибата се оставя да престои 2 (две!) години, така че да се осоли добре и да се втвърди. След като изтече този срок, тя се измива старателно, изсушава на слънце за един ден и се оставя да ферментира още една година във варен ориз, преди най-сетне да е готова за консумация.
Историята на това ястие датира от около хиляда години. То е изобретено в оризовите полета на Китай, където е разработен метод за ферментиране на сладководна риба в сол, за да се запази по-дълго сезонният улов. Смята се, че този метод на приготвяне е достигнал до Япония през VIII век, където е бил значително усъвършенстван през следващите 1000 години. Докато в крайна сметка се превърнал в познатото днес ястие от сурови морски дарове, гарнирани с ориз.
Наредзуши било изключително хранително ястие - хората го консумирали с ориз и дори правели чай от парчета риба. В Япония такава храна се смята за деликатес и се е сервирала в аристократични и самурайски семейства заедно със саке.
За разлика от съвременното суши, което обикновено се състои от океански морски дарове, наредзуши се приготвя от всякаква сладководна риба и дори змиорки. Но традиционната риба за това ястие е шаранът.
Днес в Япония има много малко места, където се поднася наредзуши. А и рецептата в повечето случаи е различна от класическата - вместо три години рибата се осолява само три месеца - през лятото и есента.