В Пекин въздухът е толкова замърсен, че вече става опасен за живота на хората в града. Това сочат резултатите от едно актуално проучване. Китайското правителството попада под все по-голям натиск.
Когато миналата година пламна една мебелна фабрика в източнокитайската провинция Жеянг, смогът в района бе толкова гъст, че в продължение на часове огънят и димът останаха незабелязани.
В много от китайските градове замърсяването на въздуха е достигнало опасни мащаби. По официални данни миналата година един кубически метър въздух в Пекин е съдържал средно 89,5 микрограма фин прах с максимален размер от 2,5 микрометра на частиците. А точно тези частици са изключително вредни за здравето, тъй като са толкова малки, че попадат дълбоко в белите дробове, а оттам - в кръвообращението. Граничните стойности, определени от Световната здравна организация, са 10 микрограма на кубически метър въздух. Според китайското правителство, замърсяването на въздуха в страната предизвиква половин милиона смъртни случая годишно. В проучване, изготвено от експерти на университета във Вашингтон и на Световната здравна организация, става дума за 1,2 милиона жертви годишно.
В началото на февруари излезе и най-актуалното изследване по темата - на шанхайската Академия за социални науки. В него китайската столица е определена като "почти непригодна за живот". Съобщението предизвика многобройни коментари в мрежата - докато не се намеси цензурата и постигните не бяха изтрити.
Какво да се прави срещу замърсяването?
При това Пекин дори не попада сред десетте града с най-замърсен въздух. "В много други градове замърсяването е още по-тревожно", казва социологът Ма Юн. И независимо дали даден град е определен за "непригоден за живот" или не - много от хората нямат никакъв избор, те не могат да напуснат града току-така. Поради което е много важно да бъдат предприети съответните мерки.
Правителството се е заело тъкмо с това. От началото на годината 15 000 фабрики трябваше да огласят количествата на изхвърляните вредни емисии. През есента на миналата година общинските власти приеха план за борба срещу замърсяването на въздуха. В три основни района - делтата на Яндзъ при Шанхай, делтата на Перлената река край Гуанджоу и в Пекин със заобикалущите го провинции - замърсяването на въздуха трябва рязко да бъде намалено до 2017 г. И в Пекин би трябвало да бъде достигнат максимален дял от 60 микрограма фин прах на кубически метър въздух - което пак ще е шест пъти повече от допустимото според стандартите на Световната здравна организация. Хуанг Вей от китайския клон на "Грийнпийс" приветства плана, но не смята, че набелязаното е достатъчно. "Настояваме този план да обхваща не само споменатите три района, а много повече области."
Програмата с мерки предвижда наред с другото до 2017 делът на енергоемката тежка промишленост - като например стоманодобивните предприятия или химическите фабрики - да бъде редуциран, а енергийната ефективност да се увеличи. Старите автомобили, които изхвърлят особено голямо количество вредни вещества, трябва да бъдат спрени от движение. А паралелно трябва да нарасне експлоатацията на възобновяеми енергийни източници. Крайната цел - делът на въглищата при производството на електроенергия да падне от 70 на 65 процента до 2017. Същевременно обаче от Международната енергийна агенция прогнозират, че нуждите на Китай от въглища ще растат поне до 2018, макар и с по-бавно темпо.
Нетърпението расте
Междувременно недоволството на населението расте и намира дори трибуна в държавните медии. На сайта Cina Weibo, който представлява платформа за кратки коментари, държавната телевизия CCTV отправи критики срещу бездействието на правителството, които се задържаха цели два дни, преди да се намесят цензорите.
Обществото мнение оказва сериозен натиск спрямо правителството, въпреки цензурата, казва Хуанг Вей от "Грийнпийс". "Докато смогът стои, хората няма как да бъдат довдолни. Те ще продължат да следят внимателно какво предприема правителството за решаването на проблема." Миналата седмица китайската столица за пореден път потъна в смог. Измервания на американското посолство в Пекин установили, че финият прах надхвърля 300 микрограма на кубически метър въздух.
Източник: Дойче веле