Организацията на обединените нации призова за 920 млн. долара помощ за около един милион рохинджа, които намериха подслон в Бангладеш след кръвопролития в населената предимно с будисти Мианмар.
Около 740 000 от мюсюлманското малцинство избягаха в Бангладеш в резултат на военни репресии през август 2017 г., които бяха осъдени от ООН като етническо прочистване.
Те се присъединиха към други 300 000 души, които вече живееха в препълнени лагери в Кокс Базар след предишни изблици на насилие.
В съвместно изявление агенцията на ООН за бежанците и Международната организация на миграцията заявиха, че искат да наберат 920 милиона долара, за да посрещнат "огромните нужди на повече от 900 000 бежанци от Мианмар и над 330 000 уязвими бангладешци в приемащите общности".
„Критичната помощ и услуги като храна, вода, канализация и подслон представляват повече от половината от нуждите за финансиране през тази година. Други ключови сектори, нуждаещи се от помощ, включват здравеопазване, управление на обекти, дейности за защита, включително закрила на детето и справяне със сексуалното и свързаното с пола насилие, образованието за имунизация и храненето“, се добавя в изявлението, предаде БГНЕС.
Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди призова Мианмар "да предприеме спешни действия за преодоляване на първопричините за тази криза, която продължава десетилетия, така че хората вече да не са принудени да бягат и в крайна сметка да се завърнат вкъщи в безопасност и с достойнство."
В Мианмар рохинджа са широко възприемани като натрапници от Бангладеш и им е отказано гражданство, права и достъп до услуги в продължение на десетилетия.
Гражданското правителство на Аун Сан Су Чи е в крехко споразумение за разделяне на властта с военните, което не позволява злоупотреби и заяви, че операциите му са оправдани да изкоренят бунтовниците рохинджа след поредица от смъртоносни атаки срещу полицейските постове.
Отказът на Су Чи да се застъпи за рохинджа разруши международната ѝ репутация.
Това е третият призив за помощ, отправен съвместно от ВКБООН, МОМ и Бангладеш.