ООН поиска от Русия обяснение за бомбардировките на болници в северозападната сирийска провинция Идлиб. Това съобщава турският ежедневник Daily Sabah, цитиран от агенция "Фокус".
Марк Лоукок, заместник-генерален секретар по хуманитарните въпроси, обяви, че е поискал от Русия да обясни как използва данни за местоположението на сирийските болници и клиники след поредица от нападения върху здравните заведения. Пред Съвета за сигурност той призна, че „не е сигурен" дали ще бъдат защитени болниците, които споделят координатите за местоположението си в система на САЩ.
Повече от 23 болници са били засегнати от удари, след като подкрепените от Русия сирийски сили започнаха офанзива в контролирания от опозицията регион Идлиб в края на април, според данни на международната организация. На 20 юни бе поразена линейка, транспортираща ранена жена в южната част на Идлиб. Загинаха както жената, така и трима медицински работници.
„Писах на Руската федерация, за да поискам информация за това как се използват подробностите, предоставени чрез механизма“, заяви Лакок на заседанието.
Припомняме, че Русия, която подкрепя сирийските сили в офанзивата им на северозапад, категорично отрече, че бомбардировките са насочени към болници в Идлиб.
От края на април Идлиб е подложен на безмилостни бомбардировки от режима на Асад и неговия съюзник Русия, като към настоящия момент са загинали около 500 цивилни. Насилието принуди около 330 000 души да напуснат домовете си. Разрушени са 23 здравни центъра, съобщиха от ООН.
Като последен анклав на опозицията, населението на Идлиб се увеличи от 1,5 до около 3 милиона заради бежански вълни, след като провинцията бе определена за „зона за деескалация", съгласно споразумението между Астана, Турция, Русия и Иран от май 2017 г., което има за цел да проправи пътя за постоянно политическо решение в Сирия.
Турция и Русия подписаха споразумение за буферна зона през септември миналата година, за да предотвратят масова офанзива на режима в района на Идлиб, близо до турската граница.
След осем месеца на спокойствие, гарантирани от сделката в Сочи, режимът на Асад засили атаките си под претекст, че се бори с бойците от групировката „Хаят Тахрир ал-Шам“ в Идлиб.