Полският министър-председател Доналд Туск гарантира безопасната визита на израелския премиер Бенямин Нетаняху за участие в събитието по случай 80-годишнината от освобождението на лагера на смъртта Аушвиц-Биркенау от съюзниците във Втората световна война. Варшава няма да арестува Нетаняху въпреки издадената срещу него заповед за арест от Международния наказателен съд и въпреки че Полша е ратифицирала основополагащия документ на съда - Римския статут, т.е. зачита юрисдикцията му.
Още: Полша пази Нетаняху: Призив да не бъде арестуван на годишнината от освобождаването на Аушвиц
Причината за изключението
На 9 януари Туск заяви пред репортери: „Потвърждавам, че независимо дали става дума за министър-председателя, президента или министъра на образованието на Израел, както е обявено в момента, за всеки, който ще дойде в Освиенцим за честванията в Аушвиц, ще бъде гарантирано, че ще е в безопасност и няма да бъде задържан".
В резолюцията, публикувана от кабинета на Туск в четвъртък, се отбелязва: „Полското правителство разглежда безопасното участие на лидерите на Израел във възпоменателните тържества на 27 януари 2025 г. като част от отдаването на почит на еврейската нация, милиони от чиито дъщери и синове станаха жертви на Холокоста, извършен от Третия райх".
Още: Израел видя нещо "по-опасно" от Иран - готви се за война с Турция
Снимка: Getty Images
Уверенията дойдоха, след като тази седмица президентът на Полша Анджей Дуда от опозиционната партия „Право и справедливост“ поиска от правителството да разреши на Нетаняху да присъства на събитието. Дуда изпрати молба до кабинета, в която цитира "абсолютно изключителните обстоятелства" на събитието.
Още: Полша изготвя планове за евакуация в случай на природни бедствия или военна заплаха
Защо Нетаняху е издирван от МНС?
Нетаняху е обект на заповед за арест от Международния наказателен съд (МНС), издадена през ноември миналата година, за предполагаеми военни престъпления в Ивицата Газа.
Заповедта означава, че Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до някоя от 120-те държави, които са ратифицирали Римския статут. Все пак някои от тях, включително Франция и Унгария, обявиха, че няма да го задържат.
Случаят скара Туск и Дуда
Нетаняху не е изразил публично желание да присъства на възпоменанието, нито пък е получил покана от организатора му - Музея "Аушвиц", който заяви пред полските медии, че е отправил покани само към оцелели от Холокоста.
Още: Нетаняху: С нови мирни споразумения целим драматична промяна в региона
Снимка: Доналд Туск, president.gov.ua
В коментарите си пред репортери в четвъртък Туск обвини Дуда, че е направил „политическа демонстрация“, като е изпратил писмото си до правителството, въпреки че Нетаняху не е заявил, че желае да пътува до Полша за събитието, съобщи Politico.
Около 1 милион души са били систематично убити от нацистите на Адолф Хитлер в лагера Аушвиц, огромното мнозинство от които са били евреи. Лагерът е определян като най-голямото място за масови убийства в историята.