Нравствената полиция в Иран не е закрита – режимът не се е отказал от нея, а просто е намалил броя на патрулите и е отпуснал мерките. Това уточниха от американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW), след като през уикенда се появиха съобщения за край на действието на този вид правоприлагащ орган в Ислямската република.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
ОЩЕ: Какво се знае за нравствената полиция в Иран - и как действа
Анализаторите от ISW посочват, че западните медии, които разпространиха новината на 4 декември, не са тълкували правилно думите на главния прокурор на Иран – Мохамад Монтазери, от изявлението му, направено ден по-рано. Той отговаряше на журналистически въпроси и каза, че в последните месеци властите са намалили броя на патрулите. Медиите, контролирани от държавата, по-късно поясниха, че това не е „краят на програмата“. Нито един друг ирански служител не е заявявал, че режимът е закрил нравствената полиция.
Припомняме, че моралният патрул задържа 22-годишната Махса Амини в средата на септември заради небрежно поставен хиджаб. По-късно кюрдката от град Сакез изпадна в кома и почина в болница, като според семейството ѝ е била пребита от полицаите в ареста, което е довело до смъртта ѝ. Убийството даде старт на най-мащабните протести в страната от години насам, при които загинаха най-малко 448 души, включително деца.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Режимът все още може да направи известни отстъпки, като например облекчено прилагане на закона за забрадките, за да потуши продължаващите протести. На 1 декември Монтазери заяви, че парламентът и Висшият съвет за културна революция ще обявят становището си по закона за задължителния хиджаб до 16 декември.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Върховният лидер Али Хаменей вероятно ще разгледа всяка подобна реформа като „временен прагматизъм“, който да гарантира оцеляването на режима. Водачът непрекъснато твърди, че властите все още не са идеологизирали достатъчно населението – той формулира „социалната индоктринация“ като истинското решение на много от проблемите на Иран. От 2019 г. насам Хаменей популяризира в рамките на дискурса на режима схващането, че Ислямската република е навлязла в нова фаза, в която правителството и обществото трябва да потвърдят и засилят ангажимента си към революционните и религиозните идеали на държавата. Идеята, че режимът под ръководството на Хаменей ще облекчи политики като задължителното забулване, е принципно несъвместима с неговата визия за бъдещето.
Междувременно демонстрациите в страната продължават, но с намалена гражданска активност. Вчера се проведоха 9 протеста в 7 провинции, но се очаква мащабът им да се увеличи в периода 5-7 декември.
В неделя 30 младежки групи обявиха създаването на организацията Младежки квартален алианс. Организацията заяви, че целите ѝ са "да координира планирането (б.а. – на протестите) за постигане на победа на революцията, както и да създаде необходимата инфраструктура за управление на делата на страната през критичните периоди на предаване на властта". Алиансът подчертава подкрепата си за демократично правителство и всеобщи човешки права. Появата му отразява нарастващата организираност на протестното движение и показва възможната поява на по-централизирано ръководство.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Заместник-министърът на вътрешните работи по въпросите на сигурността Маджид Мир Ахмади се опита да подчертае икономическите последици от демонстрациите, вероятно за да пречупи протестното движение. Той заяви, че протестите са причинили щети за около 47 милиона долара - без да се включват икономическите данни от провинция Систан и Белуджистан, където са едни от най-масовите демонстрации. Мир Ахмади също така обвини чуждестранни врагове, че подклаждат протестите, за да навредят на иранската икономика. Възможно е Министерството на вътрешните работи да се опита все повече да популяризира тезата, че протестите не са в интерес на гражданите, които изпитват икономически проблеми, за да раздели протестното движение и да намали избирателната активност, пише ISW.
Вероятно подкрепяни от Иран бойци извършиха за втори пореден ден ракетна атака срещу турска военна база в Северен Ирак, съобщава още институтът в ежедневния си анализ. Бойците са изстреляли от пет до осем ракети по базата, но няма жертви, нито сериозни щети. Лива Ахрар ал Ирак - фронтова групировка, свързана с иранската Катаиб Хизбула - пое отговорност за предишната ракетна атака на 3 декември, но засега не е казала нищо за нападението от следващия ден.