Хиляди хора излязоха по улиците на редица европейски градове в неделя, за да осъдят иранския режим за репресиите срещу участниците в протестите през последните месеци. И по-конкретно - за да изразят солидарност с иранския народ след новите две публични екзекуции.
От началото на гражданските вълнения през септември миналата година вече са екзекутирани четирима мъже. Последните са Мохамед Мехди Карами и Мохамед Хосейни. Всички осъдени на смърт бяха подложени на бързи съдебни процеси при закрити врата, които бяха критикувани в международен план.
Скалъпените процеси обикновено завършват с тежки присъди като "враг на Бога" заради нараняване или убийство на агресивните членове на Революционната гвардия. Появиха се и доказателства, че режимът измъчва някои от арестуваните демонстранти, за да направят фалшиви самопризнания.
В Лондон протестиращите развяваха иранското знаме отпреди революцията, докато маршируваха към площад Трафалгар, и носеха плакати със снимки на демонстранти, убити от властите на Ислямската република. Те скандираха "Жена, живот, свобода" - лозунгът на иранското движение срещу режима.
The fight for freedom continues. London protests 8/1/23. #Iran #WomanLifeFreedom #MahsaAmini #IranRevolution #MohammadMehdiKarami #MohammadHosseini @CNN @AlinejadMasih @BBCNews pic.twitter.com/Fcsekuf9Ie
— Sara (@Saramasoul) January 9, 2023
Пред иранското посолство в италианската столица Рим демонстрантите скандираха "убийци" и подреждаха пред затворените врати кутии с подписани петиции за освобождаване на задържаните иранци.
Торинският всекидневник La Stampa беше инициатор на събирането на 300 000 подписа срещу "несправедливото лишаване от свобода, мъчения, смъртни присъди на онези, които в Иран демонстрират мирно, за да променят собствената си страна".
January 7 - Rome, Italy
— People's Mojahedin Organization of Iran (PMOI/MEK) (@Mojahedineng) January 9, 2023
Freedom-loving Iranians and supporters of #Iran opposition PMOI/MEK marked the third anniversary of the IRGC's downing of Flight PS752 and condemned the executions of #MohammadMehdiKarami and #SeyedMohammadHosseini.pic.twitter.com/njGhyLjHk9
В Торино и други италиански градове също имаше протести срещу репресиите в Иран.
Сред демонстрантите в Рим беше и опозиционният депутат Мара Карфаня. В съобщение в Twitter тя осъди смъртните присъди и "бруталните репресии срещу жени и млади хора". Тя поиска от премиера Джорджа Мелони да настоява пред председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за по-решителни действия на ЕС.
В Лион, Франция, 1000 души се събраха, за да протестират срещу режима и да почетат паметта на Мохамед Моради. Той е 38-годишен ирански емигрант и докторант, който се самоуби през декември, оставяйки видеоклип, в който критикува иранското ръководство и призовава западните правителства да се обявят срещу него.
Протестиращите в неделя маршируваха с плакати, на които пишеше "Спрете екзекуциите в Иран" и други лозунги. Някои от тях пристигнаха от други части на Франция, пише Euronews.
"Мохамед отне живота си с невероятен кураж", каза Лили Мохаджер, една от организаторките на марша в Лион, която се обърна към тълпата. "Надеждата му беше медиите и западните правителства да продължат да подкрепят иранския народ".
Междувременно стана ясно, че иранският футболист Амир Насър Азадани, който беше изправен пред риск от смъртна присъда, е осъден на 16 години затвор заради участие в протестите. 26-годишният мъж бе обвинен, че е участвал в убийството на трима служители по сигурността в град Исфахан на 16 ноември 2022 г. Сега решението на съда не е окончателно и може да бъде обжалвано на по-горна инстанция, съобщават местни медии, цитирани от Sky News.
Протестната активност в Иран се увеличи значително на 8 януари - в съответствие с призивите на организаторите за демонстрации в цялата страна по повод третата годишнина от свалянето на украински граждански самолет от Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР). Тези протести бяха най-масовите от 5 декември 2022 г. насам, пише в ежедневния си анализ американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW). Експертите добавят, че вчера е имало 27 демонстрации в 13 провинции.
През последните седмици активността на протестите намаля, отчасти поради разнопосочните послания и вътрешните разцепления в протестното движение.