Швеция трябва да предприеме конкретни стъпки, за да си осигури ратификацията на кандидатурата за членство в НАТО, от страна на Турция, заяви Мевлют Чавушоглу след срещата на външните министри на НАТО, цитиран от "Сабах".
"Стъпките, които Швеция е направила досега, са недостатъчни. Те трябва да ни сътрудничат в борбата срещу тероризма", заяви Чавушоглу пред репортери, като добави, че турските и шведските официални лица са обсъдили стъпките, които Стокхолм трябва да приложи.
"От самото начало изразихме мнението си, че Турция има по-малко проблеми с Финландия и те предприеха необходимите действия в тази насока", каза Чавушоглу. "А ратифицирането от страна на Турция на членството на Финландия в НАТО е по същество доказателство за нашата подкрепа към политиката на отворени врати на НАТО."
Във вторник Финландия стана 31-ият член на военния алианс на НАТО в израз на историческа промяна на своята външна политика, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна. Страната получи одобрение на кандидатурата си от Анкара - турският парламент я ратифицира миналата седмица след месеци на спорове, които поставиха Швеция на втори план.
Няколко спорни точки, главно опасенията на Анкара относно укриването и толерирането на терористи от ПКК/YPG и Гюленистката терористична група (FETÖ) в Швеция, забавиха процеса, според официалната турска позиция. За да даде зелена светлина на кандидатурата на Стокхолм, Анкара изисква тяхната екстрадиция и ефективно сътрудничество срещу тези групи.
ОЩЕ: Турция може да пусне Швеция в НАТО до средата на юли
Чавушоглу разкри още, че е обсъдил кандидатурата на Швеция за членство в НАТО и въпроса за продажбата на изтребители F-16 от САЩ на Турция по време на среща с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен.
Искането на Анкара към Вашингтон за 40 изтребителя F-16 и комплекти за модернизация е спряно поради няколко причини, но най-вече заради решението на Турция да придобие произведени в Русия системи за противоракетна отбрана С-400.
Неприемлива среща
Турският дипломат коментира и неотдавнашния спор между президента Реджеп Ердоган и посланика на САЩ в Анкара Джефри Флейк, който си навлече гнева на президента заради срещата му с основния опозиционен лидер Кемал Кълъчдароглу – главният конкурент за изборите на 14 май.
"Неприемливо е посланик да се среща с кандидат за президент. Срещата им противоречи на дипломатическата практика, тъй като след по-малко от два месеца в Турция предстоят избори", заяви Чавушоглу, повтаряйки думите на Ердоган, който обвини Вашингтон, че тайно подкрепя неговата опозиция и заяви, че повече няма да приема Флейк.
"Флейк не трябва да изглежда така, сякаш заема страна. Без значение към коя държава принадлежи, един посланик не трябва да прави това. Предадох на г-н Блинкен и моите мисли по този въпрос", заяви Чавушоглу.
ОЩЕ: Турция е блокирала транзита на санкционирани стоки за Русия
Връзки с Египет
В отговор на въпрос относно размразяването на отношенията на Анкара с Египет, Чавушоглу разкри още, че е постигнал принципно съгласие да се срещне с египетския си колега Самех Шукри в Турция през този месец.
Неотдавна Чавушоглу и Шукри разговаряха по телефона, за да планират посещението му в страната.
Двамата също така си отправиха най-добри пожелания за началото на свещения за мюсюлманите месец Рамазан, съобщиха турски дипломатически източници, напомня БГНЕС.
По-рано през март Чавушоглу и Шукри се срещнаха в Кайро, за да обсъдят двустранните отношения и регионални и международни въпроси, като се договориха да затвърдят връзките между страните.
Дипломатическите отношения между Турция и Египет са на ниво „шарже д'афер“ след военния преврат в Египет през 2013 г., който свали тогавашния президент Мохамед Морси.
Израелско нападение
Турският външен министър осъди набезите на израелската полиция в джамията „Ал-Акса“ в Източен Йерусалим, като заяви, че Израел е "нарушил" неприкосновеността на обекта по време на Рамазана и е "предприел стъпка, която ще наруши историческия му статут".
Израелската полиция съобщи, че е задържала 350 палестинци около джамията „Ал-Акса“, но свидетели твърдят, че е използвала прекомерна сила за целта, включително сълзотворен газ.
Израел окупира Източен Йерусалим по време на Арабско-израелската война през 1967 г. През 1980 г. е анексиран целия град - ход, който никога не е бил признат от международната общност.
"Бяхме ги предупредили да не допускат подобни провокации, особено по време на Рамазана", по време на посещението на израелския външен министър Ели Коен в Турция след земетресенията на 6 февруари и срещата му с Ердоган, добави Чавушоглу. "Израел трябва незабавно да прекрати подобни атаки", допълни той, като отбеляза, че процесът на "диалог" с Израел е възобновен.
"В момента се води диалог: "Но ангажираността ни с Израел със сигурност не може да бъде за сметка на палестинската кауза", каза още той.
Русия-Украйна
Що се отнася до продължаващия конфликт в Украйна, Чавушоглу потвърди, че ще обсъди развитието на войната с руския си колега Сергей Лавров по време на посещението му в Турция тази седмица.
По време на срещата на високо равнище с Лавров турските и руските делегации ще обсъдят търговията, енергетиката и двустранните отношения, както и конфликта в Сирия, войната между Русия и Украйна, необходимостта от увеличаване на хуманитарната помощ за Сирия след земетресенията от 6 февруари и напрежението между Азербайджан и Армения.
В началото на седмицата в Москва се проведе четиристранна среща на заместник-министрите на външните работи на Сирия, Турция, Русия и Иран, напомня БГНЕС.
Анкара работи с ООН за решаване на въпросите, свързани с износа на зърно и торове през Черно море. Посредници между враждуващите страни спомогнаха за ограничаване на световната продоволствена криза, заяви Чавушоглу. Той също така изрази "загриженост" относно подготовката на враждуващите страни за нови офанзиви.