Престолонаследникът на Саудитска Арабия и премиер на страната Мохамед бин Салман обяви плановете си да построи 400-метров небостъргач с форма на куб, наречен The Mukaab ("Мукааб"), като част от своя план за центъра Murabba ("Мураба") в столицата Рияд. По вътрешните стени на "Мукааб" ще се прожектира изображение, тоест сградата ще се превърне в гигантско кино, а посетителите ѝ може да се почувстват като на Марс или на океанското дъно, в зависимост от това какво ще се излъчва.
"Мукааб“ ще бъде построен северозападно от центъра на Рияд. Комплексът ще се простира на 19 квадратни километра и е описван като "новото лице на Рияд". Той ще бъде "една от най-големите структури в света", и е част от плана на принц Мохамед бин Салман да удвои населението на саудитската столица.
Във вътрешността на сградата с форма на куб ще има 2 млн. кв. м магазини, културни и туристически атракции, както и атриум с почти пълна височина, който ще съдържа спираловидна кула. Небостъргачът Мукааб ще бъде част от по-широкия център "Мураба", обявен от Мохамад бин Салман, който е и председател на новосформираната New Murabba Development Company.
По-широкият комплекс ще включва над 100 000 жилищни единици и 9000 хотелски стаи, заедно с повече от 980 000 квадратни метра магазини и 1,4 млн. кв. м офиси.
Той също така ще включва 80 места за развлечение и култура, университет по технологии и дизайн, многофункционален потапящ театър и "емблематичен" музей. Според правителството на Саудитска Арабия проектът трябва да бъде завършен до 2030 г., като страната се надява да стане домакин на Експо 2030.
Дизайнът на "Мукааб" предизвиква възмущение
В същото време формата на "Мукааб", която прилича на свещената Кааба – Дома на Аллах в Мека, шокира наблюдателите, пише ummid.com.
Свещената Кааба в Мека Prof. Mortel / CC BY 2.0
"Своя собствена Кааба ли строи Мохамед бин Салман в Рияд?", пита Мохамед ал-Хачими ал-Хамиди, доктор на науките от Лондонския университет, автор и председател на Almustakillah TV, в Twitter.
Is Mohamed bin Salman building his own Kaaba in Riyadh?
— د. محمد الهاشمي الحامدي (@MALHACHIMI) February 17, 2023
This is the design he has chosen for his latest project; a new "Kaaba" of entertainment!!
Surely only a wretched individual would choose a holy design for such an unholy purpose!!#SaudiArabia #Indonesia #Pakistan #Malaysia pic.twitter.com/P32X3uIagW
"Това е дизайнът, който той избра за последния си проект; нова "Кааба" за забавление!! Със сигурност само нещастен човек би избрал свещен дизайн за такава нечестива цел!", пише той.
"When Bin Salman stood on top of the holy Kaaba in Mecca in 2019, it was almost symbolic of his intention to subjugate the Islamic influences in #SaudiArabia. Today he has embarked on another symbolic challenge in announcing plans to build a new 'Kaaba' of entertainment" pic.twitter.com/lOCH7N3lH2
— Sami Hamdi سامي الهاشمي الحامدي (@SALHACHIMI) February 17, 2023
"Когато Бин Салман стоеше на върха на свещената Кааба в Мека през 2019 г., това беше почти символично за намерението му да подчини ислямските влияния в #Саудитска Арабия. Днес той се впусна в друго символично предизвикателство, обявявайки планове за изграждане на нова "Кааба" на развлечението", пише в Twitter и Сами Хамди, коментатор на MENA.
I want to know how much Saudi has paid @McKinsey to come up with all of these social media cartoons for Western audiences of Star Wars cities that are never going to actually exist. https://t.co/wYUT0KP2Dx
— Ali Ahmadi (@AliR_Ahmadi) February 17, 2023
"Искам да знам колко е платила Саудитска Арабия на @McKinsey да измисля всички тези карикатури в социалните медии за западната публика на градове от Междузвездни войни, които всъщност никога няма да съществуват", пише и анализаторът по геоикономика, санкции и външна политика на САЩ за Иран/Близкия изток и Африка Али Ахмади.
"Мукааб" е един от няколкото мегапроекта, които в момента се разработват в Саудитска Арабия, финансирани от нейния публичен инвестиционен фонд като част от плана Saudi Vision 2030 за диверсификация на икономиката на страната. Най-известният и най-противоречивият е Neom, който включва дългия 170 километра мегаполис The Line.
Проектът беше критикуван за въздействието си върху околната среда и предполагаемите нарушения на човешките права, свързани с неговото развитие.
Питър Франкентал от Amnesty International казва пред Dezeen, че компаниите, работещи по Neom, са изправени пред "морална дилема" и трябва "да помислят два пъти" относно продължаващото си участие в проекта.