Гърция не може да претендира изцяло за морската зона на Източното Средиземноморие, каза германски експерт, специалистът по морско право Неле Мац-Лук, цитирана от „Сабах“.
Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори
Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища
Правистът в университета „Кристиан-Албрехт“ в град Кил заяви пред местните медии, че границите на континенталните шелфове и икономическите зони не е задължително да се определят според пресечната линия.
"В този контекст са взети предвид справедливостта и равноправието“, каза тя.
Мац-Лук твърди, че островите са изиграли важна роля при определянето на очертанията на изключителната икономическа зона (ИИЗ) и проблемите с континенталните шелфове, заявявайки, че гледната точка на Турция е валидна в това отношение.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
„Например, ако Турция трябваше да отнесе въпроса за остров Кастелоризо до международен орган за вземане на решение, не мога да си представя решението да е в полза на Атина“, каза Мац-Лук, добавяйки, че тъй като Кастелоризо е малък остров, разположен на 2 километра (1,2 морски мили) от бреговете на Турция, не може да се прокара линия по средата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Според експерта позицията на Турция в Източното Средиземноморие не е лоша и споразумението, подписано между Гърция и Египет, трябва да бъде разгледано в контекста на претенциите на Турция.
Мац-Лук подчерта, че ако законните права на Турция в Средиземно море не бъдат взети предвид, сделка между Гърция и Египет не е много вероятна.
Гърция оспори настоящите дейности на Турция за сондажи в Източното Средиземноморие.
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Турция - страната с най-дългата брегова линия в Средиземно море - изпрати бойни кораби, за да търси газ в континенталния шелф, заявявайки, че Анкара и Турската република Северен Кипър (TRNC) имат права в региона.
След дипломатическите призиви на Германия, Турция спря дейностите в региона, но тя ги възобнови по-рано този месец, след като Гърция и Египет подписаха спорна сделка за демаркация. Анкара също така заяви, че енергийните ресурси в близост до остров Кипър трябва да се споделят справедливо между Турската република Северна Кипър (TRNC), издала лиценз на турската държавна петролна компания „Turkish Petroleum Corporation“ (TPAO), и кипърската гръцка администрация на юг.