Над 120 журналисти са държани в затворите на Турция, което е световен рекорд, а ситуацията с медиите в страната не се е подобрила от миналата година, когато бе отменено извънредното положение. Това съобщи Международният институт за печата, цитиран от британски медии.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Турция обяви извънредно положение малко след неуспешния опит за преврат през юли 2016-а, предава МИА, цитирана от БГНЕС.
За двете години след извънредното положение в Турция 150 000 съдии, учени, офицери, държавни служители и други цивилни са уволнени по подозрение за връзки с организацията ФЕТО на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен, който живее в САЩ, а турските власти го смятат за инициатор на преврата.
Повече от 77 000 души бяха затворени през този период в очакване на съдебни процеси.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
След опита за преврат стотици журналисти бяха изправени на съд по обвинения в тероризъм, се казва в доклада на Международния институт за печата, който добавя, че броят на журналистите, които все още са в затвора, е спаднал от над 160 на сегашните 120.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
„Зад тези числа се крият безпрецедентни нарушения на основните човешки права, десетки журналисти са затворени в продължение на месеци или дори години в очакване на съдебен процес, а в много случаи без официално наказателно преследване“, се казва в доклада.