Над 120 журналисти са държани в затворите на Турция, което е световен рекорд, а ситуацията с медиите в страната не се е подобрила от миналата година, когато бе отменено извънредното положение. Това съобщи Международният институт за печата, цитиран от британски медии.
Още: Изверги: Строшиха гръбнака и крайниците на украински модел (СНИМКИ)
Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)
Турция обяви извънредно положение малко след неуспешния опит за преврат през юли 2016-а, предава МИА, цитирана от БГНЕС.
За двете години след извънредното положение в Турция 150 000 съдии, учени, офицери, държавни служители и други цивилни са уволнени по подозрение за връзки с организацията ФЕТО на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен, който живее в САЩ, а турските власти го смятат за инициатор на преврата.
Повече от 77 000 души бяха затворени през този период в очакване на съдебни процеси.
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
След опита за преврат стотици журналисти бяха изправени на съд по обвинения в тероризъм, се казва в доклада на Международния институт за печата, който добавя, че броят на журналистите, които все още са в затвора, е спаднал от над 160 на сегашните 120.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
„Зад тези числа се крият безпрецедентни нарушения на основните човешки права, десетки журналисти са затворени в продължение на месеци или дори години в очакване на съдебен процес, а в много случаи без официално наказателно преследване“, се казва в доклада.