От четвъртък сеизмолозите регистрират в региона на източната част на остров Камчатка десетки земетресения с различна сила, последният трус в петък сутринта, местно време, е с магнитуд 6,1. Силен трус от 6,7 по Рихтер беше усетен преди това с епицентър в Тихия океан и първоначално от руската сеизмологична служба обявиха опасност от цунами, която след това беше свалена, съобщи БГНЕС.
Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)
Още: Разбилият се в Казахстан самолет е бил свален от руска ракета: Световни агенции
Според учени, цитирани от РИА-Новости, хипоцентърът на последния по-силен трус 6,1 е на 40 км дълбочина, земетресението е усетено в две населени места по скалата за сеизмично въздействие върху повърхността EMS-98 от трета - четвърта степен. До този момент няма съобщения за щети и пострадали, местните служби оглеждат сградите и инфраструктурата.
Обикновено засилена и твърде честа сеизмична активност придружава активизирането на вулкани, каквито не липсват в Камчатка. Там има 30 действащи вулкана, чиито изригвания може да бъдат съпроводени от изхвърляния на пепел. Ежегодно на полуострова в активен стадий са между 2 и 5 вулкана.
Камчатка е част от т.нар. тихоокеански "огнен пръстен". Линията на контакт между литосферните плочи около Тихия океан генерира около 90% от земетресенията в света.
Още: Сирия: привърженици на диктатора Асад се бунтуват
Още: Турция понижи лихвения си процент до 47,5%