Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мианмар потвърди присъда от години затвор за журналисти, показвали зверства на армията

11 януари 2019, 11:22 часа • 3261 прочитания

Двама журналисти на Reuters получиха по седем години затвор за нарушаване на Закона за държавна тайна на Мианмар в репортажи за клането на мюсюлманите в Рохинга. Тяхната жалба за помилване беше отхвърлена, предаде БГНЕС.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

"Решението, което първоначално беше постановено, не е погрешно според закона. Съдът решава да отхвърли жалбата", каза Аун Найн, съдия на Висшия регионален съд в Янгун.

Журналистите Уа Лон, на 32 г., и Киау Сой У, на 28, бяха арестувани в Янгун през декември 2017 г., а по-късно обвинени за нарушение на Закона за държавна тайна, което според Reuters е измислено обвинение с цел отричане на репортажите им. Прокурорите твърдят, че двамата са публикували информация за операциите по сигурността в щата Рахин, откъдето стотици хиляди мюсюлмани от Рохинга избягаха по време на разчистване, водено от армията, което ООН нарече "етническо прочистване".

Сега адвокатите на журналистите могат да обжалват пред Върховния съд в Мианмар - процес, който може да отнеме около шест месеца.

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

Двамата журналисти бяха държани в прочутия затвор Инсеин в Янгон през последните 13 месеца. Подсъдимите не присъстваха на решението, но настояваха, че са жертви на полицейска операция, посочвайки свидетелски показания на служител, твърдящ, че началникът му е заповядал да бъдат заловени. По време на ареста те разследваха клането на 10 души.

При стартирането си процеът беше широко възприет като фалшив и се разглеждаше като наказание за журналистическото разследване, което предизвика гнева на целия свят, включително на вицепрезидента на САЩ Майк Пенс. Вън от страната двамата мъже бяха приветствани като герои в борбата за свобода на медиите и наречени личности на 2018 г. от списание "Тайм", заедно с други преследвани и убити журналисти. Но това им спечели малко съчувствие в Мианмар.

Насилствените действия на армията през 2017 г. принудиха повече от 720 000 души да пресекат границата с Бангладеш, като бежанците пристигаха с разкази за убийства, насилства и палежи. Следователите на ООН призоваха висшите генерали, участвали в действията да бъдат разследвани за геноцид и обвиниха гражданския лидер Аун Сан Су Чи за това, че не е успял да спре репресиите. В отговор на присъдата посланикът на Европейския съюз в Мианмар Кристиан Шмид се обърна към президента на Мианмар с призив да "коригира" несправедливостта с възможно помилване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес