Специална комисия, чиито членове бяха посочени от правителството на Мианмар, не откри доказателства, че властите на страната извършват геноцид над представителите на мюсюлманското малцинство „рохинджа“. Това предаде BBC.
Още: Израелската армия призна официално: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд
Още: На ръба на ядрена война заради масово убийство (ВИДЕО)
Според представен доклад нямало доказателства и за масовите изнасилвания, извършвани от войници, за които свидетелстват десетки жени.
Твърденията за геноцид са отхвърлени на база аргументи, че в провинция Ракхине все още има живеещи рохинджи и че джамии не са били разрушавани. Продължава разследването по обвиненията за палежи и мъчения.
В Мианмар живеят около 1 млн. рохинджи. Те са отхвърляни и преследвани от държавата, защото изповядват исляма. Много мианмарци ги възприемат като нелегални емигранти от Бангладеш, макар рохинджите да имат дълбоки корени в страната.
Още: Пекин на нож срещу Тръмп: Никакви преговори без пълна отмяна на митата
Още: "Ще ги преследваме до края на света": Индия с нови мерки срещу Пакистан след терора в Кашмир
Насилието над рохинджите избухна през 2012 г. и оттогава не е спирало. Говори се дори за етническо прочистване, а Аун Сан Су Чи – лидер на Мианмар и носител на Нобелова награда за мир, е остро критикувана за липсата на реакция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 110 години от масовото изтребление над арменците в Османската империя
Още: Журналист прогнозира много лош сценарий в Близкия изток, ако ядрената сделка с Иран се провали