Руско-украинският конфликт коренно промени глобалното енергийно уравнение. Китайските енергийни компании започнаха да продават втечнен природен газ (LNG), закупен от руснаците, на европейски страни с висока надценка. По данни на китайските митници от юли тази година през първите 6 месеца от Русия са внесени 2,35 милиона тона LNG, пише турското издание Yeni Safak.
Още: Обвинила брат на крал Чарлз в изнасилване: Вече е мъртва
Още: Мощна експлозия в иранско пристанище, стотици са ранени
Интересен факт е, че турската медия отдавна е известна като пропагандно оръжие в подкрепа на турския президент Реджеп Ердоган. В анализа ѝ специално се набляга на препродажбата на руски газ, без дума да се споменава за американския. Само че 2021 година Китай подписа договор със САЩ за ежегодна покупка на 4 млн. тона американски природен газ за срок от 20 години. След сключването на договора, през 2021 г. Китай е внесъл американски втечнен природен газ от САЩ на цена 300 долара за 1000 куб. м. Така китайските доставчици на втечнен природен газ имат възможността за препродажба в Европа на много по-висока цена. Очаква се през октомври именно тези доставчици да натоварят 45 танкера, които да пристигнат на Стария континент. Предполагаемата печалба може да достигне 1 млрд. долара на танкер. Всичко това е информация на китайския информационен портал Sohu.
ОЩЕ: Кой е най-големият печеливш от газовата криза в Европа?
Върху какво обаче се съсредоточава медията, подкрепяща Ердоган:
Още: "Хамас" започва нови разговори за мир в Ивицата Газа
Още: Ново земетресение разтърси Турция (ВИДЕО)
Руската инвазия в Украйна преобърна глобалните енергийни баланси. Европейските страни търсят начин и работят да се отърват от руския газ, за да изтощят Кремъл от финансова гледна точка, но преди наближаващия зимен сезон намериха решение през "задната вратичка". Политиката на Китай за втечнен газ (LNG) дойде на помощ. Китайските енергийни компании започнаха да продават втечнен газ, закупен от руснаците, на европейски страни с висока надценка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха астролог, прогнозирал ново мощно земетресение
Междувременно приоритетът на Европа в енергийната криза е да увеличи запасите си от природен газ преди настъпването на зимните студове и по този начин да елиминира евентуални проблеми, както в индустрията, така и при задоволяването на нуждите на населението от отопление. Европейски държави, които бяха зависими от руската енергия преди инвазията, само променят адреса, вместо да премахнат връзката на зависимост с новото развитие.
Излишък от LNG за Европа
Според данните на китайските митници, публикувани през юли тази година, през първите шест месеца от Русия са внесени 2,35 милиона тона LNG на стойност 2,16 милиарда долара. Тази картина прави Пекин един от четирите най-големи износители на LNG от Русия и също така показва, че в сравнение с предходната година обемът на доставките се е увеличил с 28,7%.
Още: Отново стрелба в оспорвания Кашмир
Още: Израелската армия призна официално: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд
Докато вносът на природен газ от Русия в Китай през тръбопровод в Сибир се е увеличил с 63%, експертите подчертават, че доставките на втечнен природен газ надвишават вътрешното търсене на Китай и администрацията на Пекин продава LNG, закупен от Москва, на европейски страни, опитвайки се да разреши енергийната им криза.
Китай е оприличен на рицар-спасител
Според Financial Times, страховете на европейските страни от енергиен недостиг преди зимните месеци скоро ще бъдат преодолени благодарение на Китай. Съобщавайки, че китайските компании продават излишък от втечнен природен газ, вестникът сравни Китай с рицар, спасяващ Европа. От друга страна Kpler, аналитична компания, занимаваща се със статистика и изследвания в енергийния сектор, публикува информация, че през първата половина на 2022 г. Европа е увеличила вноса на LNG на годишна база с 60%.
Двоен удар за САЩ
Все още не е ясно как САЩ, които оказват силен натиск върху европейските страни да наложат ембарго срещу руските енергоносители, ще реагират на транспортирането на руски газ за Европа през „задната врата“ на китайските компании. Ходът на Вашингтон, който изпитва сериозно напрежение с Пекин на фона на тайванската криза, в отговор на факта, че руснаците не страдат от енергийното ембарго, наложено срещу Русия, а китайското правителство получава както финансови облаги, така и влияние върху европейските страни, се очаква с голям интерес.
Лидерите са JOVO и Sinopec
Китайската компания за търговия с LNG JOVO Group обяви доставката на LNG на европейски купувач. В допълнение към JOVO, най-голямата рафинерия в страната Sinopec също обяви през април тази година, че насочва излишния LNG към международния пазар.
Китайските медии съобщават, че през първите 6 месеца на годината само Sinopec е продала около 3,15 милиона тона LNG на западни страни. Отбелязва се, че след като европейските държави започнаха да получават LNG от Китай, те увеличиха запасите си от природен газ до 77%, докато в съответствие с актуализираната енергийна политика на фона на украинския конфликт беше планирано да се увеличи обемът на резерви до поне 80%.
Превод: Ганчо Каменарски