Пакистанският град Лахор в сряда беше обявен за най-замърсения град в света от наблюдател на качеството на въздуха, а жителите, които се задушаваха от остър смог, молеха властите да вземат мерки, съобщи АФП.
Според IQAir, швейцарската технологична компания, която управлява платформата за мониторинг AirVisual, Лахор е класиран по качество на въздуха с 348 точки, което е доста над опасното ниво от 300 точки.
"Децата страдат от заболявания на дихателните пътища... за Бога, трябва решение", каза пред АФП работникът Мухаммад Саид.
Замърсяването на въздуха в Пакистан се влоши през последните години, тъй като в облаци от непомръдващи облаци от смог се смесват отпадни газове от нискокачествен дизел, дим от сезонното изгаряне на реколтата и ниските зимни температури.
Лахор, оживен мегаполис с население над 11 милиона души в провинция Пенджаб, близо до границата с Индия, постоянно се нарежда сред градовете в света на най-лошите позиции по замърсяване на въздуха.
През последните години жителите изграждат собствени пречистватели на въздуха и завеждат съдебни дела срещу властите в отчаян опит да прочистят въздуха, но властите действат бавно, като обвиняват Индия за смога или твърдят, че данните са преувеличени.
"Ние сме бедни хора, не можем да си позволим дори да посетим лекар", казва собственикът на магазин Икрам Ахмед пред АФП.
"Можем само да ги молим да контролират замърсяването. Не съм грамотен човек, но съм чел, че Лахор е с най-лошото качество на въздуха, а след това идва индийският Делхи. Ако продължава така, ще умрем".
"Преди излизах (на разходка) с децата си, но сега не ги извеждам с мен", казва работникът Саид.
"Тук работят фабрики и малки производства, или ги преместете някъде другаде, или им дайте обезщетение, или им осигурете съвременни технологии, за да се отървем от този смог."