Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кошмар. Ето това става в индийските влакове

12 юли 2023, 12:55 часа • 4468 прочитания

Железопътната мрежа в Индия е една от най-старите в света. Тя е изградена преди 160 години по време на британското колониално управление. Около 11 000 влака се движат ежедневно по релсов път с дължина от 68 000 километра. Поддръжката и модернизацията на железниците обаче се пренебрегва от десетилетия. И често се стига до произшествия. При последната катастрофа в провинция Одиша загинаха близо 300 души, ранени бяха повече от 850.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

16 000 загинали само за една година

През последните 30 години девет от 37-те най-тежки злополуки с влакове в света са били именно в Индия. Един от най-трагичните инциденти се случва на 6 юни 1981 г. в провинция Бихар, когато влак дерайлира, докато преминава по мост, и пада в река Багмати. Над 750 души загиват.

Инцидентите, при които пътници на влакове губят живота си, са се превърнали в ежедневие за Индия. Според медийни публикации през 2021 година общо 16 000 души са загинали при 18 хиляди железопътни инцидента в страната.

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

Индия: Такова нещо не е имало от 120 години

Милиони пътуват ежедневно с влаковете

Със своите 68 000 километра индийската железопътна мрежа е една от най-големите в света. За сравнение - в Германия релсовият път е от около 33 000 километра, в Русия - 85 000, в Китай - 109 000, а в САЩ, които имат най-голямата железопътна мрежа в света - 148 000.

Най-много пътници се возят във влаковете в Япония. Според данните на Международния съюз на железниците само през 2019 година японските железници са превозили над 24 милиона пътници и то върху мрежа от едва 30 000 километра. В Индия, най-гъстонаселената държава в света, към 2020 година почти 23 милиона души са ползвали влаковия транспорт.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

“Гръбнакът на индийската икономика”

Финансовото министерство на Индия обяви през 2022 година, че ще инвестира 32 милиарда долара за разширяване на железопътната инфраструктура. Според информация на специализираното издание International Railway Journal плановете включват закупуването на 400 вагона, инсталирането на система срещу катастрофи и изграждането на над 100 нови товарни терминала.

С кредити от Азиатската банка за развитие ще бъдат електрифицирани 640 километра от железопътната мрежа, а 840 километра от единичните железопътни линии ще станат двупосочни. Предстои и модернизиране на системите за сигнализация.

“Индийските железници са гръбнакът на индийската икономика”, беше заявено на форум на инвеститорите в индийските железници, проведен на 22 май тази година. Със своите около 1,4 милиона служители те са най-големият работодател в страната.

Проблемът е от десетилетия

През февруари тази година министър-председателят на Индия Нарендра Моди откри първия участък от високоскоростна железопътна линия между Ню Делхи и Мумбай, която ще е дълга 1386 километра.

Един ден след катастрофата в Одиша Моди обяви, че пострадалите и семействата на загиналите ще получат обезщетение. Близките на загиналите ще получат равностойността на 2265 евро, а ранените - 566 евро. Мнозина обаче разкритикуваха занемаряването и пренебрегването на най-важното транспортно средство в Индия, което продължава вече десетилетия наред.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес