Повече от 25 дни китайският външен министър Цин Ган не се е появявал в публичното пространство. Последните му дипломатически ангажименти са били на 25 юни. През декември, когато беше на 56 години, той стана един от най-младите външни министри на Китай. Тогава бе смятан за един от най-доверените хора на Си Дзинпин. Изчезването му повдига някои сложни въпроси за Пекин - и във външно, и във вътрешно отношение.
Пекин не коментира изчезването на Цин
Отсъствието на Цин беше коментирано официално за първи път през миналата седмица, когато от Външното министерство обявиха, че няма да присъства на среща на външните министри на Асоциация на страните от Югоизточна Азия по здравословни причини. На негово място беше изпратен друг дипломат.
Китайското външно министерство обаче получава все повече запитвания кога Цин ще се върне на поста си. Говорител на ведомството каза в понеделник, че "няма информация”, която да даде, както и че "дипломатическите дейности на Китай продължават както досега".
Китайският посланик в САЩ Сие Фън беше попитан тази седмица дали Хенри Кисинджър, който посети Пекин, се е срещнал с Цин. Отговорът на Фън не внесе повече яснота: "Ще трябва да почакаме и да видим", каза той, без да обяснява какво има предвид.
Още: Как бе посрещнат Кисинджър в Китай?
Цин Ган изчезва в много важен момент за Китай
В Китай не е нещо необичайно публични фигури да изчезват за известно време и после да се появяват отново без обяснение. Дори Си Дзинпин не се беше появявал около две седмици през 2012 година. Ситуацията с Цин обаче е необичайна заради важната му позиция и конкретния момент, в който това се случва, коментират анализатори.
"В ролята си на външен министър той трябва да се появява често на международната сцена, особено в момент, когато дипломатическият календар на Китай е препълнен", обяснява пред ДВ Ден Юуън, бивш редактор на вестника на Китайската комунистическа партия, който в момента живее в САЩ.
Китай е в процес на възстановяване на икономиката след Ковид-19, който се движи с по-бавни темпове от очакваното. Така и инвестициите във втората най-голяма икономика в света в момента се привличат по-трудно. Независимият учен и политически анализатор У Чен коментира пред ДВ, че с оглед на обстоятелствата, изчезването на такъв високопоставен държавник като външния министър сочи към "провал в дипломацията", който може да доведе и до недоволство към правителството в самия Китай.
Изчезването на една от най-важните фигури в китайските политически кръгове определено не остава незабелязано и извън страната. Среща на Цин с топ дипломатът на ЕС Жозеп Борел беше отменена само два дни преди уговорената дата. Цин пропусна и срещите с американски представители. На въпрос дали Цин ще присъства на планираните за следващия месец срещи на БРИКС в ЮАР, както и посещения в Нигерия, Кения и Турция, говорителят на външното министерство Мао каза, че "няма повече какво да добави".
Още: В Китай пренаписват Библията и Корана - ето защо
Цин е обект на разследване?
Мистерията с изчезването на Цин предизвика разпалени дискусии сред дипломати, политически анализатори и дори обществото в Китай. В китайския еквивалент на Twitter - Weibo, потребители разпространяват десетки клипове на говорителя на външното министерство, който отговаря уклончиво на въпросите за Цин. "Нещо със сигурност не е наред", коментира един потребител. "Вероятно го разследват", добавя друг.
Китайски анализатори, които не живеят в страната, също спекулират, че е възможно проблемите на Цин да са свързани с предполагаема афера с телевизионна водеща. За тази теория обаче няма доказателства и вероятно тя ще си остане само спекулация, обяснява журналистът Ден пред ДВ.
Още: Блинкен - не подкрепяме незавимостта на Тайван
"Непредвидимите" власти в Пекин
Според мнозина дали Цин ще се появи непокътнат вече няма значение. Случаят с изчезването му обрисува ясно проблемите, с които Китай се бори в момента.
Политическият коментатор У Чен казва пред ДВ, че внезапното изчезване на Цин е "много притеснително", защото сочи, че Пекин може би се доближава все повече до форма на автокрация, която е "непредвидима и мистична".
Когато Си Дзинпин започна безпрецедентния си трети мандат като президент на Китай, той се заобиколи с лоялни хора от вътрешния му политически кръг. Сред тях беше и Цин, който бе назначен за външен министър след по-малко от две години като посланик на Китай в САЩ. Пекин се надяваше, че той ще изиграе ключова роля в "стабилизирането на отношенията с Вашингтон", обяснява У Чен.
Тези очаквания обаче останаха неизпълнени, когато засичането на китайски шпионски балон над САЩ влоши отношенията между двете държави. Проблемите с производството на чипове само допълнително изостриха отношенията. Според У Чен това може да е една от причините за "трагичната" ситуация, в която се намира Цин. Според Ден Юуън пък, ако Цин не се появи до края на месеца, то може "спокойно да се смята, че политическата му кариера е приключила."
Източник: Дойче веле