Жителите на Хонконг биха могли да се изправят пред доживотна присъда за нарушаване на противоречивия нов закон за сигурността, наложен от континентален Китай.
Законът влезе в сила във вторник, но пълният текст беше разкрит часове след това, уточнява БГНЕС, позовавайки се на BBC. Той беше внесен от Пекин след нарастващите вълнения и разширяващото се демократично движение, започнало през миналата година.
Според критиците новият закон ефективно ограничава каквито и да било протести и подкопава свободите на гражданите на Хонконг.
Губернаторът на Хонконг Кари Лам защити закона, заявявайки, че той запълва "пропусната дупка" в националната сигурност.
Обединеното кралство, ЕС и НАТО изразиха загриженост и недоволство срещу новото законодателство, а продемократичните групи започнаха да се разпадат заради страховете от незабавни репресии.
Вашингтон, който по-рано призова Пекин да преразгледа спорното законодателство, вече започна да прекратява преференциалното третиране, което Хонконг ползва в търговията и пътуванията със САЩ, привеждайки го в съответствие с валидното за континенталната част на Китай.
Американският държавен секретар Майк Помпео предупреди Пекин за нови контрамерки след това, което той нарече "тъжен ден" за Хонконг, след като Китай наложи закон за националната сигурност в Хонконг.
"Днес отбелязваме тъжен ден за Хонконг и за хората, обичащи свободата в цял Китай. Съгласно инструкцията на президента (Доналд) Тръмп ще премахнем изключенията от общата ни политика, които дават на Хонконг различен и специален статут, с малки изключения", каза Помпео в изявление", каза той.
"Съединените щати няма да останат бездействащи, докато Китай поглъща Хонконг с авторитарната си паст”, предупреди Помпео.