Този, който пътува с китайския високоскоростен влак „Фуксинг“ от Шанхай до Пекин, се движи със скорост от 350 км/ч. Пътуването е преминава плавно и се пристига почти винаги навреме. Отсечката между двете метрополии винаги е натоварена, но – покрай нивите, полетата и множеството градове се виждат и готови нови сгради, които са наполовина празни. Минава се и покрай гари с много перони, на които няма никакви пътници. Става дума само за повърхностен поглед, но професорът по икономика от университета в Пекин Майкъл Петис потвърждава наблюденията: Китай вече е стигнал до границите на растежа.
Още: Вярност: Куче чака загиналите в самолетна катастрофа собственици да се върнат (СНИМКА)
Още: Опит за арест на южнокорейския президент Юн Сук-йол (ВИДЕО+СНИМКИ)
Строят твърде бързо и твърде много
Най-яркият пример за това развитие е относително бедният регион Гуейджоу в Южен Китай. Там хората имат ниски доходи. Въпреки това в планинските местности се строят много мостове и пътища. „Проблемът на разрастващите се общества често е, че те твърде бързо строят твърде много. Оттам нататък разполагат с фантастична инфраструктура, но не успяват да генерират приходите за нейната поддръжка“, обяснява професор Петис пред АРД.
Още: "Сребърният дракон": Уникално явление се появи в китайска река (ВИДЕО)
Още: Десетки загинали при серия от израелски удари в Ивицата Газа
Още: Изписаха оперирания Нетаняху от болницата
Експертът посочва също, че в Китай се движат 70% от високоскоростните влакове в света. Но БВП на страната е само 17 процента от световния. Въпреки това в следващите пет години Китай иска да произведе толкова нови високоскоростни влакове, с колкото разполагат Германия, Испания, Франция и Япония, взети заедно.
Дали в такъв случай китайското ръководство не е избрало грешна посока? Професор Петис казва следното: „Инвестициите сами по себе си не носят благосъстояние - липсва устойчивост. Затова не е невероятно китайското ръководство да редуцира строителните планове, но пък как при това положение ще поддържа развитието на икономиката? Заплатите трябва да се повишат, но не толкова много, че да се загубят работни места.“
Още: ООН: Палестинската власт да отмени спирането на "Ал Джазира"
Още: Рибари откриха подводен дрон край Филипините (СНИМКИ)
Ако държавата намали строителството, ще се наложи да бъдат уволнени строителни работници, което ще доведе до ръст в безработицата. А хората ще трябва да продължат да харчат, за да поддържат конюнктурата, отбелязва Майкъл Петис. Той казва, че при това положение ще се необходими повече държавни субсидии, а те и сега са твърде високи. Затова прогнозата на експерта е, че икономическият растеж ще спадне значително, защото Китай вече не може да инвестира в същите мащаби, както досега.
Ще може ли да се продължи по същия начин
Още: Израел обяви рекорд на самоубийствата при военни за последните 13 години
Още: Топлинен рекорд: 2024 г. е била най-горещата година в историята на Китай
Още: Си Дзинпин не вярва на военните си и Тайван може да е спокоен - засега
За китайското ръководство ще е истинско предизвикателство да продължи да направлява икономиката по досегашния начин. В историята почти не е имало друга национална икономика, която да расте едновременно толкова силно и толкова бързо. Затова сега ще ѝ се наложи да овладее последствията.
Актуалните статистически данни показват, че за година е отбелязан ръст от 4,5 процента в потреблението и в промишлената продукция. До момента властите винаги са изпитвали гордост от подобни успехи, но е спорно дали това ще остане така.
Източник: Дойче веле
Още: САЩ и Филипините започват военни учения в Южнокитайско море
Китай оставя САЩ без панди в зоопарковете
Даваш всички спестявания - не получаваш жилище: Имотната криза, която може да съкруши Китай
Пред заплахата от Китай: Тайван показа първата си подводница собствено производство (ВИДЕО)
Русия предупреди Китай: Дърпаме шалтера за тока, ако не плащате