Новата стратегия на Съединените щати в Индийско-Тихоокеанския регион е открито предизвикателство към Китай, заяви китайският външен министър Ван Йи в телефонен разговор с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен във вторник.
Външният министър подчерта, че за напредъка на китайско-американските отношения е необходимо да се оказва съдействие за осъществяването на постигнатия между държавните глави консенсус.
„Китай има готовност да урегулира ефективно разногласията и да стабилизира китайско – американските отношения на базата на принципа на взаимно уважение, мирно съвместно съществуване и взаимноизгодно сътрудничество, представени от президента на КНР Си Дзинпин“, каза Ван Йи.
Той заяви, че призивите на някои американски официални лица за дългосрочна ожесточена конкуренция с Китай може да прераснат в „тотална конфронтация“ между двете държави.
Министърът коментира и актуалната ситуация в Украйна, подчертавайки, че Китай изразява безпокойство във връзка с развитието ѝ. Пекин призова всички страни по въпроса с Украйна да проявят сдържаност и да решат разногласията помежду си по пътя на преговорите и диалога. Ван Йи подчерта, че сегашната ситуация в Украйна е тясно свързана със забавянето на ефективното прилагане на Минските споразумения.
На 11 февруари президентът на САЩ Джо Байдън одобри новата стратегия на Вашингтон по отношение на Индийско-Тихоокеанския регион. В документа се уточнява, че засиленото внимание на САЩ „се обяснява отчасти с факта, че пред Индийско-Тихоокеанския регион се изправят все по-сериозни предизвикателства, особено от страна на Китай“. Според стратегията, „Китай съвместява своята икономическа, дипломатическа, военна и технологична мощ в стремежа си да създаде зона на влияние в Индийско-Тихоокеанския регион“. Освен това е налице стремеж Китай да се превърне в най-влиятелната държава в света. В същото време в документа се подчертава, че Вашингтон ще работи съвместно с Пекин в онези области, които са от интерес за САЩ.