Китайските медици в Шанхай гази седмица бяха ваксинирани срещу COVID-19, докато производителите на ваксини настояват, че техният препарат е ефективен срещу наблюдаваните вирусни мутации, съобщи АФП.
Китай се стреми да ваксинира милиони, преди да настъпят пролетните празници в страната. Миналата седмица фармацевтичният гигант Sinopharm получи "условно" одобрение за разработената от нея ваксина и производителите заявиха, че са уверени, че ваксината е ефективна, въпреки че нов вариант щам се разпространява бързо.
"Текущата мутация на вируса COVID-19 не е успяла да направи ваксината неефективна", заяви Ян Сяомин, президент на дъщерното дружество компанията China National Biotec Group, пред държавната телевизия CCTV. Програмите за ваксинация се въвеждат за ключови групи в Китай, съобщават държавните медии. За разлика от подхода, възприет в много европейски страни, Китай ваксинира само тези на възраст между 18 и 59 години. Вестник "Глобал таймс" цитира неназовани наблюдатели от индустрията, които твърдят, че съотношението на възрастните доброволци е малко в клиничните изпитания за ваксини, което обяснява "предпазливото използване на ваксинацията сред възрастните хора в момента".
Ваксината - която според Sinopharm има 79 процента ефикасност - изисква две дози с интервал от две до четири седмици.
"Дозата на ваксината има номер, точно като лична карта", каза Ян пред CCTV.
През февруари винаги се наблюдава гигантско движение в Поднебесната империя - стотици милиони хора пътуват из Китай, за да отпразнуват Лунната Нова година със семействата си. Властите съобщиха, че повече от 73 000 души, включително шофьори на автобуси и общински работници, вече са били ваксинирани в столицата Пекин, където АФП видя хора, които се редят на опашки в центровете за ваксинация, за да получат своята ваксина. Китай до голяма степен постави вируса под контрол чрез строги блокировки и ограничения за пътуване, а границите му все още са ефективно затворени за повечето чужденци.