Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как Китай догонва САЩ и Русия в Космоса

17 юни 2021, 15:10 часа • 1593 прочитания

От пустинята Гоби към строящата се китайска космическа станция излетя ракета с трима астронавти. С първата пилотирана мисия до дотам Народната република иска да навлезе в нов етап. Китай има амбициозна програма: той инвестира милиарди, за да догони двете големи космически нации САЩ и Русия.

Командирът на мисията Ние Хайшен заяви преди старта на ракетата-носител „Дълъг поход 2-F", че са предвидени множество задачи по време на полета. Планирани са множество излизания в открития Космос, където астронавтите, които в Китай са наричани тайконавти, ще тестват важни функции на основния модул и ще проведат множество научни експерименти.

Строеж в Космоса

Тримата мъже ще останат в Космоса в продължение на три месеца. Това е най-дългата досега мисия на китайски астронавти. Пътуването им до китайската Космическа станция „Тянгун“ („Небесен дворец“) е първият пилотиран китайски космически полет от близо пет години насам.

За да бъде достроена китайската космическа станция, което е предвидено да стане до края на 2022 година, е нужно да бъдат пренесени още два лабораторни модула от по 20 тона. През 2022 ще има още два транспортно-товарни полета, както и две пилотирани мисии до „Тянгун“.

Китайската космическа станция ще е значително по-малка от Международната космическа станция (МКС). Китайският вариант, според експерти, прилича много на съветската космическа станция „Мир“, която беше в експлоатация между 1986 и 2001 година. Но ако МКС прекрати работата си в следващите няколко години, както е предвидено, Китай ще е единствената държава, която разполага с постоянна станция в Космоса.

С мисиите до Луната и Марс Китай сериозно напредна в космическите пътувания. С първата пилотирана мисия до новата космическа станция Народната република иска да навлезе в нов етап. Китай има амбициозна програма: той инвестира милиарди, за да догони двете големи космически нации САЩ и Русия.

Мисия за престиж

В последно време Китай достави скални проби от Луната и пусна автоматичен спускаем апарат на Марс. Освен за престиж, Китай в случая се бори и за самостоятелност в технологично отношение. Създаването на собствена космическа станция беше провокирано и от факта, че САЩ отказаха да разрешат на китайските астронавти да използват МКС.

Китайската космическа станция, според държавния и партиен ръководител Си Дзинпин, е „важна крачка в издигането на една велика нация в сферата на науката и технологиите“. Настоящата мисия е въпрос на престиж и за управляващата Китайска комунистическа партия, чийто 100-годишен юбилей ще се отбележи тържествено на 1 юли.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес