Динята е плод, който се отглежда в региона и е част от местната кухня. Но значението на това изображение междувременно е политическо, пояснява АРД. Защото цветовете на динята - червена отвътре, със зелено-бяла кора и черни семки - са и цветовете на палестинското знаме.
Още: Таял злоба срещу монархията: Американец е на косъм от затвор
Още: Напрежението се покачва: САЩ дислоцираха поне 6 ядрени бомбардировача в Индийския океан (СНИМКИ)
Вместо знамето, което дълги години е забранено
След Шестдневната война от 1967 година, при която Израел окупира Западния бряг, ивицата Газа и Източен Йерусалим, правителството забрани палестинското знаме, включително на плакати и снимки. За да заобиколят забраната, палестинците започнаха да носят резени диня или илюстрации на плода. В изкуството динята също се превърна в символ на солидарност и протест.
Още: Недоволни и разочаровани: Хората на Антъни Блинкен го напускат заради политиката на Байдън
Още: При удар в Газа: Служител на "Лекари без граници" загина със семейството си
Още: Германска медия видя знак, че Русия ще праща севернокорейци директно в Украйна (ВИДЕО)
Израел отмени забраната на палестинското знаме в рамките на мирните споразумения от Осло през 1993 година. Знамето се превърна в символ на Палестинската автономия, която трябваше да администрира Западния бряг и ивицата Газа.
Но динята си остана протестен символ и се появяваше на плакати, в произведения на изкуството, графити, а днес и в социалните мрежи, пише АРД. По време на предишния конфликт между Израел и Хамас в през май 2021 година Инстаграм и Туитър бяха обвинени, че умишлено трият пропалестински съдържания. От двете платформи тогава се извиниха с технически проблеми.
Още: Китайка пуска ток на мъжа си 3 часа, за да усети той болката от раждането
Още: Иран обяви, че изоставя хутите, но има няколко уловки
“Това не е палестинското знаме”
Палестинката Амал, която е живее в Израел, казва пред АРД, че все още има онлайн цензура: “Платформата триеше всичко, което бе свързано с палестинските символи. Затова използвахме емотикони с диня”. Амал членува в “Зазим” - еврейско-арабска мрежа, бореща се за демокрация и равноправие.
Още: Съдът на Южна Корея взе решение за импийчмънта на президента
Още: Дюнери натровиха над 300 души. Сред тях - двама в критично състояние
Още: Разузнавателни данни: "Хамас" е планирала още по-дълбока атака срещу големи израелски градове
През януари тази година министърът на националната сигурност на Израел Бен-Гвир нареди на полицията да свали палестинските флагове от публични места. Според него те били символ на “идентификация с тероризма”. В отговор на това решение от “Зазим” стартираха кампания, в рамките на която върху 16 таксита бяха поставени снимки на диня с надпис: “Това не е палестинското знаме”. С помощта на дарители дините пътуваха из града в продължение на две седмици, разказва Амал. И по време на мащабните протести срещу съдебната реформа тази година на много плакати, знамена и стикери се появи изображението на диня.
Динята е символ и в социалните мрежи
Британският “Гардиън” разказва, че и от началото на сегашната война в Близкия изток много потребители на социалните мрежи се оплакват, че аудиторията, до която достигат, е сериозно намаляла и са жертви на цензура. От концерна Мета отхвърлят обвиненията. В същото време обаче емотиконите с диня се разпространяват масово.
Динята няма нищо общо с антисемитизъм, подчертава Амал: “Не всеки, който се солидаризира с палестинците или жителите на Газа в сегашната ситуация, е антисемит”, казва тя пред АРД.
Още: Израел удари терористична клетка в Ливан, "Хизбула" отвърна (ВИДЕО)
Източник: Дойче веле
Издигнаха знаме на ЛГБТ в Газа (СНИМКА)
Двете най-големи болници в Газа вече не работят, Израел позволи евакуация
Атака с дронове от Ливан към Израел, два от тях са "засегнали" Горна Галилея