Талибаните забраниха на афганистанските жени да влизат в обществените паркове и увеселителни заведения в столицата, само няколко месеца след като наредиха достъпът да бъде разделен по пол.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
Новото правило, въведено тази седмица, допълнително изтласква жените от все по-намаляващото обществено пространство, в което вече им е забранено да пътуват без мъжки придружител и са принудени да носят хиджаб или бурка, когато излизат от дома си. Училищата за тийнейджърки също са затворени за повече от година в по-голямата част от страната, предаде БГНЕС.
"През последните 15 месеца се опитвахме всячески да го организираме и подредим - и дори уточнихме дните", казва Мохамед Акиф Садек Мохаджир, говорител на Министерството за предотвратяване на порока и насърчаване на добродетелта. "Но все пак на някои места - всъщност трябва да кажем, че на много места - правилата бяха нарушени", каза той пред АФП късно в сряда.
"Имаше смесване (на мъже и жени), хиджабът не се спазваше, ето защо решението е такова засега".
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Новината беше посрещната с тревога от жените и операторите на паркове, които инвестират много в разработването на съоръженията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
"Няма училища, няма работа... трябва да имаме поне място, където да се забавляваме", казва майка, помолила да бъде идентифицирана само като Вахида, докато наблюдава децата си да играят в парка през прозореца на съседен ресторант.
"Просто ни е скучно и ни е омръзнало да сме по цял ден вкъщи ", каза тя пред АФП.
На съседната маса 21-годишната Райхана, която учи ислямско право в университета, споделя разочарованието си.
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
"Очевидно в исляма е позволено да се излиза навън и да се посещават паркове. Когато нямаш свобода в собствената си страна, тогава какво означава да живееш тук?"
На няколко километра оттам виенското колело и повечето от другите атракциони в парка "Зазай", откъдето се открива впечатляваща гледка към града, внезапно са спрели поради липса на работа. Преди забраната от тази седмица то посрещаше стотици посетители в дните, когато жените водеха децата си на семейни събирания. В петък и на официални празници в парка се стичаха още повече хора - една от малкото атракции в града. В сряда само шепа мъже се разхождаха безгрижно из комплекса. Хабиб Джан Зазай, съизпълнител на комплекса, се опасява, че може да се наложи да закрие бизнеса, в който е вложил 11 милиона долара и в който работят над 250 души.
"Без жени децата няма да идват сами", казва той пред АФП.
Според него подобни укази ще обезкуражат инвестициите на чужденци или афганистанци, живеещи в чужбина, както и ще повлияят на събирането на приходите.
"Едно правителство се управлява от данъци. Ако един инвеститор не плаща данъци, тогава как може да управлява то?"
20-годишният Мохамед Тамим, пиещ чай в парка по време на посещение от Кандахар, където преподава в медресе, нарече забраната "лоша новина".
"Психологически всеки човек има нужда да се забавлява", казва той. "Мюсюлманите се нуждаят от забавление - особено след 20 години война."
"Вагнер" вербува избягали от талибаните афганистански командоси