Кабинетът на Япония одобри днес нов основен енергиен план, в който се набляга на ядрената енергия и възобновяемите енергийни източници (ВЕИ)като основни безвъглеродни източници, за да се гарантира енергийната сигурност в бъдеще и да се постигнат нулеви нетни емисии, предаде Киодо.
Денков определи ядрената енергия като важна за националната и глобалната енергийна сигурност
Целите
Целите на страната за намаляване на емисиите на парникови газове с 60 процента през финансовата 2035 г. и със 73 процента през финансовата 2040 г. в сравнение с нивата през финансовата 2013 г., приключила през март 2014 г., не покриват международните стандарти, заложени в Парижкото споразумение, посочва японската информационна агенция
Още: Доклад: Производството на ток от АЕЦ ще достигне рекордно ниво през 2025 г.
Планът, представляващ средносрочна до дългосрочна политическа насока, бележи отклонение от по-ранната решимост на правителството да сведе до минимум зависимостта от ядрената енергия след аварията във Фукушима през 2011 г.
Инвестиции
„В много страни, включително и в САЩ, са в ход мащабни инвестиции в декарбонизирани енергийни източници“, заяви министърът на икономиката, търговията и промишлеността Йоджи Муто на пресконференция, подчертавайки необходимостта от усилия за декарбонизация, предаде БТА.
Още: Швеция и САЩ подписаха договор за сътрудничество в областта на ядрената енергетика
През фискалната 2040 г. ядрената енергия ще представлява около 20 процента от общото енергийно производство на страната, което е приблизително същото ниво като целта за фискалната 2030 г. - 20-22 процента.
ВЕИ
Припомняме, че Глобалните инвестиции в нисковъглеродна енергия са нараснали до рекордните 2,1 трилиона долара през 2024 г., според анализ на BloombergNEF (BNEF). За постигането на международните цели в областта на климата обаче са необходими много повече средства. Инвестициите в световен мащаб са се увеличили с 11% спрямо 2023 г. Две трети от увеличението е в Китай, което далеч надхвърля разходите в Европа и САЩ, се посочва в доклада "Инвестиционни тенденции в енергийния преход до 2025 г.“.
Гърция обмисля ядрена енергия с "джобни" реактори