Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Япония пуска нов вид виза: Вижте кой може да кандидатства

08 февруари 2024, 14:18 часа • 2244 прочитания

Япония се подготвя да пусне дигитална номадска виза следващия месец. Тя ще дава позволение на граждани на 49 държави, включително страни членки на ЕС, да останат в страната до шест месеца.

С оживени градове, разнообразни природни пейзажи и световноизвестна поп култура, Япония е идеалното място за съчетаване на работа и пътуване. Страната все повече се отваря за чужденци с надеждата да стимулира икономиката си и конкурентоспособността в международен план, които са застрашени от застаряващото население.

Над два милиона чуждестранни граждани сега работят в страната - най-високият брой досега, според японското министерство на труда.

Още: Мелони е на визита в Япония (СНИМКА)

Кой може да кандидатства и какви са условията за виза за дигитален номад в Япония?

Граждани на 49 държави и територии имат право да кандидатстват за виза за цифров номад на Япония. Те включват нации, които са подписали данъчно споразумение със страната или които са освободени от виза при посещение в Япония. Включени са всички страни от ЕС, заедно с Армения, Беларус, Грузия, Исландия, Лихтенщайн, Молдова, Монако, Северна Македония, Норвегия, Сърбия, Швейцария, Турция и Обединеното кралство. Извън Европа австралийци, южнокорейци, сингапурци и хора от САЩ са сред останалите граждани, които могат да кандидатстват.

Визата е насочена към висококвалифицирани професионалисти - особено работещи в IT сферата. Той ще бъде предоставен за „определени дейности“, включително работа от разстояние за компания извън Япония или като самостоятелно заето лице на свободна практика за клиенти в чужбина. Очаква се това да важи и за потребителите на YouTube, които правят приходи от рекламодатели в чужбина.

Кандидатите за дигитална номадска виза за Япония трябва да имат годишен доход от поне 10 милиона японски йени (62 672 евро). Те също трябва да имат частна здравна застраховка. Децата и съпрузите ще имат право да ги придружават  по време на престоя им в Япония, при условие че са покрити и от частна медицинска застраховка. Кандидатите обаче няма да отговарят на условията за пребиваване и няма да им бъде разрешено да наемат дългосрочно жилище.

Още: Куриоз: Защо българин в САЩ, работил по ваксини срещу ХИВ и рак, не може да си дойде в България? (ВИДЕО)

Визата позволява на дистанционните работници да останат в страната до шест месеца – двойно повече от 90 дни, разрешеното в момента за безвизови „краткосрочни посетители“, на които технически не е разрешено да работят по време на престоя си. Визата може да бъде подновена шест месеца след напускане на страната, което означава, че последователните престои няма да са възможни.

Предложената виза вече е отворена за обществено обсъждане, преди да бъде пусната в действие до края на март.

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес