Над 18 000 иранци са били арестувани от началото на масовите общонационални протести на 16 септември. Това обяви Иранската организация за правата на човека.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
В средата на септември започна протестната вълна заради смъртта на Махса Амини, която бе задържана от нравствената полиция заради "небрежно поставен хиджаб". След това 22-годишната кюрдка е станала жертва на побой от страна на силите за сигурност, което според семейството ѝ е довело до смъртта на Амини.
Режимът многократно насърчава арестуването на лица, за които твърди, че са организатори на протестите. Например разузнавателната организация на Иранската революционна гвардия в провинция Ком обяви на 8 декември, че е арестувала лидери на протестна организация, която е била активна в социалните мрежи.
Иранският Специален духовен съд осъди племенницата на върховния лидер Али Хаменей - Фаридех Морадхани - на три години затвор по неизвестни обвинения. Тази институция е съдебна система, предназначена за преследване на духовници и отговаря само пред Хаменей. Важно е да се отбележи, че този съд осъжда Морадхани, която не е духовно лице.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Иранските власти арестуваха жената на 23 ноември. Брат ѝ публикува видеоклип, в който сестра му критикува насилственото потушаване на продължаващите протести от страна на режима. Адвокатът на Морадхани съобщаи, че съдът първоначално е осъдил клиента му на 15 години затвор. Майката на Морадхани, която е сестра на Хаменей, също се обяви срещу властите в емоционално отворено писмо и подкрепи демонстрантите, искащи сваляне на режима.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) пише в ежедневния си анализ, че иранският режим може да се възползва от смъртта на сунитски духовник, за да се справи с проявите на дисидентство в провинция Систан и Белуджистан. Съобщава се, че на 8 декември неизвестни нападатели са отвлекли, застреляли и убили водача на сунитската петъчна молитва в град Хаш - Мулави Абдол Риги. Проправителствени медии описват Риги като "мъченик" и разпространяват кадри, на които той показва подкрепа за върховния лидер Али Хаменей.
На 9 декември няколко висши ирански служители пък подкрепиха смъртните наказания за арестуваните протестиращи и определиха екзекуциите, които режимът започна, като ефективно средство за възпиране на протестната дейност. Припомняме, че Ислямската република издаде общо 11 смъртни присъди на задържани демонстранти до този момент, като ги обяви за "врагове на Бога". Една екзекуция вече бе извършена - обесен беше 23-годишният Мохсен Шекари.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Временният водач на петъчната молитва в Техеран Ахмад Хатами похвали в проповедта си на 9 декември служителите на съдебната система за екзекуцията на Шекари и предположи, че смъртта му ще възпре други прояви на "дисидентство". Председателят на парламентарната комисия по правосъдие и право определи обесването като предупреждение към други протестиращи. Президентът Ебраим Раиси също се включи с одобрение, като подчерта, че съответните органи "ще накажат решително" участниците в смъртта на убитите служители на сигурността.
Високопоставени служители от Министерството на външните работи на Иран заявиха, че смъртната присъда на Шекари е ефективна възпираща мярка срещу нарушаването на закона. Те предупредиха, че и други демонстранти ще бъдат наказани.
Видният сунитски духовник Мулана Абдол Хамид осъди режима за екзекуцията на Мохсен Шекари в седмичната си петъчна молитва в Захедан, провинция Систан и Белуджистан. Хамид добави, че хората ще търсят отмъщение срещу силите за сигурност за убийството на невинни протестиращи. Духовникът продължава да критикува публично режима въпреки съобщенията, че иранското ръководство се опитва да намали влиянието му сред гражданите.