Ирански военен кораб влезе в Червено море

01 януари 2024, 17:10 часа • 8225 | прочитания

Иранският военен кораб Alborz навлезе в Червено море през стратегическия проток Баб ал Мандеб.

Още: Изверги: Строшиха гръбнака и крайниците на украински модел (СНИМКИ)

Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)

"Разрушителят Alborz навлезе в Червено море... като премина през Баб ал Мандеб, воден път в южния край на Червено море, свързващ се с Аденския залив в Индийския океан", предаде държавната агенция Тасним, цитирана от БГНЕС.

Военноморският флот на Иран оперира в района "за осигуряване на морски пътища, отблъскване на пирати, наред с други цели от 2009 г.", се казва в съобщението. 

Още: Изтрийте части от Иран от картата: Призив на американски сенатор (ВИДЕО)

Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)

Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега

В началото на декември Съединените щати създадоха многонационална военноморска оперативна група за Червено море след вълна от ракетни и безпилотни атаки от йеменските бунтовници хути, свързани с Иран, срещу търговски кораби, което накара корабните компании да спрат преминаването през района.

Хутите казват, че атаките са били в знак на солидарност с палестинците в опустошената от войната Ивица Газа, където Израел се бори с бойците на Хамас. Според Международната камара по корабоплаване 12% от световната търговия минава през Червено море, което осигурява пряк път покрай Африка през Суецкия канал.

Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп

Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия

Западът срещу хутите

На 31 декември хеликоптери на ВМС на САЩ стреляха по група хути, опитващи се да се качат на товарен кораб край Йемен, като бунтовниците съобщиха за 10 убити или изчезнали бойци.

Регионалното напрежение нарасна след началото на войната между Израел и Хамас на 7 октомври. Британският министър на отбраната Грант Шапс каза, че Великобритания е "готова да предприеме преки действия" срещу хутите, "за да възпре заплахите за свободата на корабоплаването в Червено море".

Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар

Още: След труса в Мианмар: Извадиха живи хора от развалините (ВИДЕО)

Още: САЩ обвини Иран за дрона, ударил кораб край Индия

Британският външен министър Дейвид Камерън разговаря по-рано с иранския си колега Хосейн Амир-Абдолахян за напрежението в Червено море. „Изясних, че Иран споделя отговорността за предотвратяването на тези атаки“, каза той в социалните медии, отбелязвайки „дългогодишната подкрепа“ на Техеран за хутите.

Абдолахян разкритикува "двойните стандарти" на някои западни страни, според изявление на иранското външно министерство, заявявайки, че "не може да се позволи на израелския режим да подпали региона" с войната в Газа.

По-рано Съединените щати обвиниха Иран, че е "дълбоко замесен" в атаките на хутите. Иран отхвърли подобни обвинения, заявявайки, че бунтовниците хути са действали сами. 

Още: Иран заплаши, че ще затвори Средиземно море

През 2021 г. Alborz отблъсна пиратска атака срещу два петролни танкера в Аденския залив. А през 2015 г. това беше един от двата ирански военни кораба, изпратени до пролива, "за да осигурят безопасността на търговските кораби", което по онова време се разглеждаше като знак за напрежение със Саудитска Арабия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес