Площад "Шахид Алихани" е малко известна част от историческия ирански град Исфахан в едноименната провинция. Единствената му претенция за популярност е входът към една от метростанциите. Само че сега се е превърнал в място за протест на поддръжниците на известния ирански футболист Амир Насър Азадани, които се опасяват, че 26-годишният мъж може да бъде обесен на площада. Там вече е монтирана платформа за екзекуции, заяви пред CNN очевидец, близък до спортиста.
Азадани последно игра като защитник за елитния ирански клуб Трактор. Той беше осъден на смърт от репресивния режим, след като подкрепи масовите протести и беше арестуван. Обвинен е в убийство на трима служители по сигурността, включително на двама доброволци в милицията „Басидж“, която е съставна част на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР). Според властите това се е случило на 16 ноември в Исфахан, написа миналата седмица държаввната медия IRNA.
La lucha a favor de los derechos humanos no puede ser motivo de ejecución para nadie.
— Ronald Araujo (@RonaldAraujo_4) December 16, 2022
Todo mi apoyo está con Amir Nasr-Azadani y su familia. El respeto a la vida está por encima de todo. pic.twitter.com/l1DjgwVBAc
Според агенцията – ръководителят на съдебната система в града Асадулах Джафари е осъдил Азадани в „бунт срещу властите“. Наказателният кодекс на Ислямската република предвижда смъртна присъда.
Един от свидетелите на ареста на футболиста споделя пред CNN, че се надява Азадани да бъде освободен, но оттогава насам не е посещавал площада с бесилото, за да види дали властите ще се появят заедно със задържания мъж. „В деня, в който го арестуваха, властите ни казаха, че ще го пуснат до края на седмицата“, казва очевидецът. Само че седмици по-късно сменят версията – Насър Азадани ще бъде обесен. „Мисълта, че могат да го екзекутират във всеки момент, е наистина много тежка за нас“, добавя източникът на американската медия.
Семейството на футболиста първоначално не е било известено за причината за ареста му. Близките на Азадани са предупредени да си мълчат, ако искат да го видят на свобода. Миналата седмица съдът е получил „видео и обстойна документация, която доказва, че Насър Азадани е част от въоръжена група“. IRNA пише, че футболистът е признал престъпленията си.
Припомняме, че вече се появиха свидетелски разкази как задържаните протестиращи в Иран са измъчвани от служителите по сигурността, за да правят фалшиви самопризнания. Вече 11 души бяха осъдени на смърт, двама мъже бяха обесени, а още поне 43 са в риск от екзекуция, според CNN и групата на правозащитниците 1500Tasvir. Жертвите от началото на демонстрациите, започнали през септември заради убийството на Махса Амини, вече са над 500.
Репресивният режим се оправдава и подкрепя екзекуциите – един от депутатите заяви, че участващите в „бунтовете“ трябва да бъдат обесвани от 5 до 10 дни след арестите им.
В социалните мрежи се появиха съобщения, че от 21 декември иранските сили за сигурност са започнали насилствено да убиват и масово да арестуват граждани в град Изех, провинция Хузестан. В някои от тях се твърди, че до момента властите са арестували над 350 души и напълно са прекъснали интернет услугите в района. Има и информация, че режимът е установил контролно-пропускателни пунктове по основните пътища, водещи към и от града. От американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) обаче не могат да потвърдят дали всичко това е вярно.
#Izeh Internet has been completely cut off for the past two days and many military forces were deployed in and around the city Government mercenaries have arrested about 350 people in the past days Agents attack houses at night and loot people's gold and money#مهسا_امینی #SS35 pic.twitter.com/GBsZSxS6AW
— վҽթҽsαɾҽ (@yepesareh_) December 22, 2022
Съобщенията за ескалация на ситуацията следват седмици на насилие в Изех. Неидентифицирани въоръжени лица застреляха и убиха най-малко шестима жители на града и раниха поне 15 души на 16 ноември. Иранските държавни медии описаха събитието като "терористична атака", а майката на една от жертвите - деветгодишната Киан Пирфалак - обвини силите за сигурност, че са извършили нападението. През следващите дни режимът се опита да обвини за атаката Ислямска държава. На 20 декември силите за сигурност убиха двама и арестуваха други двама в Изех за предполагаемата им роля в нападението.
Координаторите на протестите призоваха за демонстрации и стачки в цял Техеран на 24 декември, за да се отбележат 100 последователни дни на протести.
Друг интересен акцент от Иран е, че хора, които са против режима, са внесли контрабандно около 200 устройства Starlink - технологията за неограничен достъп до интернет, разработена от SpaceX на Илон Мъск. Това съобщи "Уолстрийт Джърнъл", като според информацията иранските официални лица са наясно, че Starlink е активен на територията на страната, но не знаят кой притежава устройствата и къде се намират те. Терминалите Starlink предоставят на потребителите средства за заобикаляне на действащите мерки на режима за онлайн цензура и ограничаване на интернет, като по този начин улесняват комуникациите между координаторите на протестите.