Определени елементи от иранския режим заговориха за политическа реформа, с която да се успокои недоволството на протестиращите – макар подобно нещо да е малко вероятно. Това е основният извод от ежедневния анализ за случващото се в Ислямската република, подготвян от американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) и Американския предприемачески институт.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Експертите дават пример с предложението на Хасан Хомейни – внук на починалия през 1989 г. бивш върховен водач Рухолах Хомейни. Хасан е реформист, който на 7 ноември призова за „демокрация, основана на мнозинството“ в Иран. Освен това отправи критика срещу Съвета на пазителите - държавния орган, който по конституция отговаря за одобряването и проверката на кандидатите за изборите - за това, че дисквалифицира видни умерени и реформаторски настроени хора да се кандидатират на изминалия вот.
Администрацията на президента Ебраим Раиси подсили изказването на Хомейни, но вероятно за да успокои недоволните граждани, а не за да подкрепи значима реформа. Информационната агенция на Ислямската република (ИРНА) - рупор на администрацията на Раиси - разпространи твърденията на Хомейни и наблегна на призивите му за демокрация. Това е изненадващ ход на режима, като се има предвид, че държавната институция, за която говори Хомейни, изигра важна роля в подпомагането на Раиси да спечели президентските избори през юни 2021 г. Той вероятно търси нови начини за ограничаване на продължаващите протести, защото бруталните репресии на властите не могат да спрат демонстрантите, излезли на улицата заради бруталното убийство на 22-годишната кюрдка Махса Амини.
Прогнозата на ISW е, че режимът най-вероятно няма да извърши никаква избирателна реформа. Върховният лидер Али Хаменей често използва Съвета на пазителите, за да манипулира изборите и да поставя предпочитаните от него кандидати. През последните години той позволи на институцията да се намесва по-агресивно в процеса, за да осигури победа на твърдолинейните поддръжници на режима на ключови избори, включително парламентарните през февруари 2020 г. и президентските през юни 2021 г. Хаменей исторически подчертава необходимостта от установяване на твърдолинейна президентска администрация в Иран, за да постигне голямата си стратегическа амбиция за формиране на транснационална ислямска цивилизация. Лидерът вероятно смята Съвета на пазителите за основен инструмент за осъществяване на тази визия и няма да намали ролята му във влиянието върху изборите.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Междувременно иранските служби за сигурност започнаха да свързват нападението в Шираз, за което отговорност пое "Ислямска държава" (ИД), с Азербайджан и да обвиняват азербайджанските военни в подкрепа на салафитско-джихадисткия тероризъм. На 7 ноември Министерството на разузнаването и сигурността обяви ареста на 26 терористи, свързани с нападението шиитския храм, което отне живота на 15 души в края на октомври. Режимът заяви, че главният координатор на нападението е азербайджански гражданин, който е получавал напътствия от екстремистки групи в Азербайджан и Афганистан. Министерството обвини това лице в сътрудничество с администрацията в провинция Хорасан на "Ислямска държава" (ИДИЛ). Отделно от това, акаунт в Telegram, свързан с Иранската революционна гвардия (КСИР), твърди, че азербайджанските военни насърчават уахабизма и предоставят обучение на салафитско-джихадистки бойци, които са се сражавали в Сирия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Тази враждебна реторика следва призивите на КСИР за анексиране на части от Азербайджан. Свързан с КСИР канал в Telegram твърди, че гражданите на Нахичеванската автономна република (автономен регион в състава на Азербайджан, граничещ с Иран и Армения) са поискали да се присъединят към Иран на 6 ноември. На 23 октомври каналите в Telegram на КСИР призоваха режима да подкрепи икономически и военно сепаратистките движения в Нахичеванската република, за да се присъединят към Иран.
Междувременно в Ислямската република се проведоха 14 протеста в 12 града на 7 ноември. Джаиш ал Адл - салафитско-джихадистка бойна група, действаща около иранско-пакистанската граница - публикува изявление, в което призовава протестиращите да организират въоръжена съпротива срещу режима.
Въпреки че студентите са лидери на демонстрациите, пет студентски организации в Техеран, свързани със силите "Басидж" (част от КСИР) написаха отворено писмо, в което призовават официалните лица да предприемат действия срещу западните посолства. По-специално - срещу представителствата на Обединеното кралство и Германия, заради предполагаемата им роля в подклаждането на продължаващите протести. Организациите призовават министъра на външните работи Хосейн Амир Абдоллахиан да предприеме ескалация срещу Запада - според тях той е "длъжен да се изправи срещу вражески дипломати, присъстващи на иранска земя". Министерството на външните работи преди това е привиквало посланиците на Великобритания, Норвегия и Германия, за да осъди предполагаемата им намеса в протестите през последните седмици.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
ОЩЕ: Режимът в Иран влезе в дипломатическа битка с Норвегия
Ръководителят на съдебната власт Голам Хосейн Мохсени Еджей призова съдебните власти да ускорят съдебното преследване и присъдите на арестуваните протестиращи. Възможно е Еджей да е отговорил косвено на писмото от 227 депутати от 6 ноември, в което се призовава за строги и бързи наказания за арестуваните демонстранти.