Премиерът на Ирак Адел Абдел Махди помоли Съединените щати да изпратят делегация в Багдад, за да започнат подготовката за изтегляне на техните войски, съобщиха от неговия кабинет в петък, предаде АФП.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
В телефонен разговор с държавния секретар на САЩ Майк Помпео, Абдел Махди "поиска да бъдат изпратени делегати в Ирак, за да се определят механизмите за изпълнение на решението на парламента за безопасното изтегляне на (чуждестранните) сили от Ирак."
Около 5 200 американски войници са разположени в бази в Ирак, откъдето подкрепят местните войски, предотвратяващи възобновяване дейността на групировката Ислямска държава.
Те съставляват по-голямата част от по-широка коалиция, ръководена от САЩ, поканена от иракското правителство през 2014 г. да помогне в борбата с джихадистите.
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Разгръщането им се основава на споразумение между двете страни,което никога не е било ратифицирано от парламента на Ирак.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
Но в неделя парламентът на Ирак гласува в подкрепа на отмяната на поканата и отстраняването на всички чуждестранни войски от страната.
На следващия ден американските командири изпратиха писмо до колегите си в Багдад, в което заявиха, че се подготвят за "движение извън Ирак".