Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се срещна с турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Анкара на 17 декември. Въпреки че след разговора им не беше направено официално изявление, медиите в югоизточната ни съседка съобщиха, че двамата са обсъдили актуалната ситуация в Сирия след падането на режима на Башар Асад. Това е втора визита на Фон дер Лайен в региона за два дни - в понеделник тя беше в Йордания, където се срещна с крал Абдула.
Още: ООН с „амбициозен“ план за Сирия
Хуманитарната помощ и "националното единство" на Сирия
"Разговорите ще се съсредоточат върху националното единство на Сирия и защитата на малцинствата", написа по-рано Фон дер Лайен в профила си в X.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan meets with European Commission President Ursula von der Leyen
— NEXTA (@nexta_tv) December 17, 2024
European Commission President and Turkish leader met in Ankara to discuss Syria’s future recognizing Türkiye’s key role as a regional power.
“This is a political message that we… pic.twitter.com/XUcxHDYvnf
Председателят на Комисията също така е планирала да обсъди с Ердоган доставките на хуманитарна помощ. Миналата седмица ЕС обяви, че планира да изпрати почти 100 тона здравни материали и други стоки от първа необходимост в Турция за последващо разпределение в Сирия от хуманитарните агенции на ООН, съобщи Daily Sabah.
Още: Москва приюти Башар Асад, за да няма война в Сирия: Руски наратив
Падането на Асад и бъдещето на Сирия и Европа
Рухването на режима на Асад пред светкавичната офанзива на бунтовниците, водени от "Хаят Тахрир аш-Шам" (ХТШ) повдигна въпроси в ЕС за съдбата на сирийците, търсещи убежище в блока, и за това как да се работи с новото ръководство в Дамаск. Става въпрос за преходното правителство, сформирано от опозиционните сили. В тяхната коалиция е и подкрепяната от Турция Сирийска национална (свободна) армия.
И ЕС, и Турция приемат големи общности от сирийски бежанци, като над 1 млн. души са получили международна закрила в блока, а около 3 млн. сирийски бежанци живеят в Турция.
Още: Путин използва Кадиров, за да се пазари със сирийските бунтовници за военните бази
Снимка: Getty Images
В понеделник първият дипломат на ЕС Кая Калас обяви, че пратеник пътува към Дамаск, за да установи контакт с новото сирийско ръководство. Доскоро Брюксел твърдеше, че не поддържа контакти с „Хаят Тахрир аш-Шам“, която в миналото беше свързана с "Ал Кайда", но според редица анализатори е скъсала връзките си с организацията.
ХТШ е включена в списъка на ООН с терористични организации и подлежи на санкции от страна на ЕС. Калас заяви, че времето ще покаже дали това трябва да бъде променено. ХТШ демонстрират, че зачитат правата на малцинствата и на цивилните като цяло, откакто започнаха офанзивата срещу Сирийската арабска армия на Башар Асад. Явно те искат да се представят пред света като модерна организация, за да бъдат зачетени като легитимна опозиция.
Още: Бунтовниците в Сирия с нов сигнал, че не са радикални - няма да ограничават облеклото на жените