Публикации на австралийски медии, публикувани на техните страници във Фейсбук (Facebook), бяха премахнати от администрацията на платформата, предаде БГНЕС.
Потребителите на социални мрежи в Австралия установиха, че всички публикации на местни новинарски компании, телевизионни канали и вестници са напълно премахнати от официалните медийни страници във Фейсбук и се появява съобщение за грешка при опит за споделяне на новините, публикувани на сайта. "В отговор на предложения от Австралия нов закон за преговори за медиите, Фейсбук ще ограничи потребителите в Австралия да споделят или да гледат австралийски и международни новинарски съдържания. За съжаление този закон има за цел да накаже Фейсбук, като го накара да плати за съдържание, което ние не сме искали", написа Уилям Ийстън, управляващ директор на Фейсбук за Австралия и Нова Зеландия в своя блог.
Ийстън отбелязва, че след като законът влезе в сила, той ще създаде условия, при които правителството на страната ще реши кой и какви споразумения сключва, както и да определя кой и колко плаща. "В такава среда Фейсбук ще даде приоритет на инвестициите в други страни", подчерта той, добавяйки, че възможността за публикуване и споделяне на връзки към новини към австралийски медии ще бъде ограничена за потребители по целия свят.
Австралийският министър на комуникациите Пол Флетчър заяви, че австралийското правителство няма да отстъпи от решението си да приеме кодекс за преговори за медиите, въпреки решението на Фейсбук. "Ако правите бизнес в Австралия, трябва да се справите със законите на Австралия", каза той в интервю за ABC Broadcasting Corporation.
Главният финансист на страната Джош Фрайденберг заяви, че продължава "конструктивни дискусии с основателя на Фейсбук Марк Зукърбърг". Той повдига няколко въпроса относно кода за преговори за медиите и ние се съгласихме да продължим разговора и да се опитаме да намерим изход", написа Фрейденберг в Туитър.
През лятото на 2020 г. австралийското правителство обяви необходимостта от приемане на нов кодекс за поведение, който е задължителен за всички играчи на националния медиен пазар. Властите настояват, че цифровите платформи като Гугъл (Google) и Фейсбук са се превърнали в "неизбежни търговски партньори за австралийските новинарски и медийни компании", което им дава конкурентно предимство и дисбаланс на медийния пазар. За да се преодолее този дисбаланс, е разработен обвързващ кодекс за управление на търговските отношения между цифровите платформи и медиите.
Предвижда се кодексът да регулира областта на обмена на данни, условията за модериране на новини и формиране на рейтинги, както и процедурата за осигуряване на приходи и споделяне на приходи от публикуване на новини. Ще бъдат създадени механизми за разрешаване на спорове между пазарни субекти и наказване на неизпълнение на договори.
На 12 февруари Комисията по икономическо право на Сената на Австралия представи медийния кодекс на федералния парламент на страната, като препоръча той да бъде приет без промени. Предвиждаше се разглеждането на законопроекта да започне на 16 февруари, но главният финансист на страната Джош Фрайденберг заяви, че ще се проведе малко по-късно, тъй като "правителството се съгласи да направи някои технически изменения след преговори с ръководителите на Фейсбук и Гугъл".