Днес само две страни в света са успели да се развият самостоятелно и да издигнат в небето бойци от 5-то поколение наведнъж от два доста значително различни типа - САЩ и Китай. Други или са създали само един боен самолет от този клас, или все още ги създават. Между другото, според китайската номенклатура, онези бойни самолети, които обикновено се наричат 5-то поколение по целия свят, се отнасят към 4-то поколение в самата Поднебесна империя, уточнява руското издание nvo.ng.ru.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
В сянката на Могъщия дракон
Основната ударна сила на китайската авиация на бъдещето ще бъде изтребителят от 5-то поколение Jian-20 (J-20), който е известен като Mighty Dragon (китайска версия) или Black Eagle (западна версия). Вече е в експлоатация, произведени са повече от 50 от тези машини.
В сянката на „Могъщия дракон“ обаче има още един, по-малко известен, но не по-малко интересен от всички гледни точки, представител на военните авиационни комплекси от 5-то поколение на китайски. Това е изтребителят FC-31 Gyrfalcon (степна калугерица), който първоначално се появи в медиите и форумите под неофициалното наименование Jian-31 (J-31).
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Тази бойна машина е разработена от Shenyang Aircraft Corporation в Шенян, , провинция Ляонин, и е част от голямата китайска самолетостроителна корпорация AVIC (Aviation Industry Corporation of China).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Усещане след усещане
Първият полет на този китайски стелт самолет, създаден в рамките на "Проект 310" за собствена сметка на компанията-разработчик и който като цяло е лека версия на изтребител от 5-то поколение, направен преди почти 10 години - на 31 октомври 2012 г. На международното аерокосмическо изложение Air Show China 2012, последвало скоро след това в Жухай, беше показан мащабен модел на тази новост на китайската авиационна индустрия. Това беше безпрецедентна отвореност към Китай, който е супер затворен по отношение на военните работи. Официалното обозначение на FC-31 беше споменато чак след 2 години.
След шоуто FC-31 в Дубай много експерти веднага започнаха да говорят за факта, че за разлика от самолета Jian-20, този китайски изтребител от 5-то поколение е бил предназначен предимно не за китайското Министерство на отбраната, а за износ. Нещо повече, самите китайски военни не проявяват особен интерес към тази машина нито тогава, нито по-късно.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Дизайнерски характеристики
Във външния вид на „реалния“ FC-31 и неговия мащабен модел се открояват индивидуални характеристики, както на гореспоменатия китайски изтребител от 5-то поколение J-20, така и на чуждестранните му колеги - американските F-22 Raptor и F-35 Lightning II “и руските Су-57. Включително широкото използване на елементи, разработени в рамките на технологията стелт.
Въпреки това, разбира се, най-вече FC-31 наподобява F-35. Освен това китайската бойна машина е приблизително в същата тегловна категория като американската: максималното излетно тегло на изтребителя Lightning II в основната модификация (F-35A) е около 32 тона, а декларираното максимално излитане теглото на китайския изтребител е около 25 т. поне тази цифра е представена досега в рекламни и информационни брошури.
FC-31 има пилотска кабина с една седалка, чиято апаратура е подредена в съответствие с принципа "стъклен кокпит". На Air Show China 2016 китайски експерти представиха макет на Advanced Avionics Concept Cockpit, който много експерти веднага асоциираха с Gyrfalcon. Причините за това бяха доста основателни: оформлението на пилотската кабина беше много близо до оформлението на този самолет. Сред основните отличителни черти на концептуалния проект може да се отбележи наличието на един многофункционален широкоекранен течнокристален дисплей с докосване и стандартен индикатор на фона на предното стъкло.
Изтребителят е оборудван с двумоторна силова установка: на първия полетен прототип. Има размах на крилото 11,5 м., дължина на тялото – 17 м. Двата вертикални стабилизатора отзад са наклонени в страни.
Големи елементи на корпуса, направени с помощта на технология за 3D печат. Всичко това очевидно трябва да опрости производствения процес и да намали разходите за закупуване на серийни машини.
Що се отнася до намаляването на електронната видимост на самолета в различни диапазони, производителят, според предоставената от него информация, възнамерява да го осигури чрез използването на S-образни въздухозаборници за двигатели и реактивни дюзи с назъбени ръбове отзад, използване на специални радиопоглъщащи покрития и др.
Според изискванията на клиента
Поставянето на въоръжение се предвижда предимно във вътрешното отделение, което е конструктивно разположено в долната средна част на фюзелажа на изтребителя: то може да побере 4 управляеми ракети въздух-въздух или бомби с общо тегло до 2 тона. Освен това е предвидено разполагането на авиационни оръжия на 6 външни точки под крилото. Общо въоръжението е с маса 8 тона.
Съставът на авиониката на китайския, разработчикът възнамерява да формира въз основа на изискванията на конкретни клиенти.
В същото време бойният радиус на превозното средство, при условие че самолетното оръжие е разположено само във вътрешното отделение на оръжията, ще достигне 1,2 хиляди км.
Практическият таван на Gyrfalcon може да достигне 16 хиляди метра, а максималната скорост на полета е приблизително M = 1,8. Очакваният експлоатационен живот на машината е около 6-8 хиляди летателни часа или 30 години.
Бъдещето на авиацията, базирана на превозвачи?
През януари 2021 г. корпорацията AVIC показа самолета сред петте свои големи „пробивни проекта“: тежък стелт изтребител J -20, военно-транспортен самолет Y-20, многофункционален боен хеликоптер Z-20 и разузнавателен и атакуващ безпилотен самолет GJ-11.
От друга страна, наскоро в медиите изтече информация, че FC-31 може да се използва за създаване на палубна версия на стелт самолета, която ще влезе в експлоатация на авионосната авиация на китайския флот. Това предположение не изглежда толкова фантастично. В края на краищата Поднебесната империя вече има два готови за бой самолетоносача, а скоро се очаква и трето, по-голямо плаващо летище - първият от двата кораба, който ще бъде построен по нов проект и ще получи редица най-нови системи, включително електромагнитни катапулти. В бъдеще се вижда и атомен самолетоносач.
Тежкият "Jian-20" в никакъв случай няма да кацне на тези кораби, но по-лекият FC-31 ще може. Трябва само да го модифицират малко, което не изглежда чак толкова трудно от техническа гледна точка.
Превод със съкращения: Ганчо КАМЕНАРСКИ