Неуспехът на западните санкции срещу доставката на оръжейни компоненти за Иран вероятно е допринесъл за способността на Русия да заобиколи наказателните мерки и да придобие части за бойни дронове чрез военно сътрудничество с Техеран. Това гласи днешният анализ на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW), следящ изкъсо случващото се в Ислямската република.
На 5 февруари официални представители на САЩ заявиха, че Русия и Иран напредват с плановете за изграждане на ирански завод за дронове на руска територия. Това ще е вторият такъв завод, който Техеран изгражда в чужбина, пише Wall Street Journal. През май 2022 г. Иран откри такъв в Таджикистан - държава членка на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС) и кандидатка за Евразийския икономически съюз (ЕАИС).
Сега Русия може да използва значителните си икономически връзки с Таджикистан чрез ОДКС и ЕАИС, за да "изпере" компоненти за дронове или да закупи безпилотни летателни апарати, за да ги ползва в Украйна, в опит да заобиколи международните санкции, анализират експертите от ISW.
През ноември 2022 г. британската разследваща група Conflict Armament Research (CAR) съобщи, че 82% от свалените в Украйна ирански дронове Shahed-131, Shahed 136 и Mohajer-6 са имали чипове, полупроводници и други компоненти, които са били доставени от САЩ въпреки строгите ограничения за внос и износ на такива компоненти в Иран. CAR също така отбеляза, че свалените безпилотни летателни апарати са съдържали по-висок клас технологични възможности и имат "значителен скок във възможностите" в сравнение с други системи, наблюдавани преди това в Близкия изток.
Повечето произведени на Запад компоненти в свалените ирански дронове са произведени между 2020 и 2021 г., след изтичането на санкциите на Съвета за сигурност на ООН за тежките оръжия срещу Иран през 2020 г.
ОЩЕ: Украинците откриха в ирански дрон компоненти от над 30 западни компании, даже и украински
ОЩЕ: Разкриха схемата, с която Русия внася ключови компоненти от западните технологични гиганти
Повечето западни компании, чиито компоненти бяха открити в свалените ирански безпилотни самолети в Украйна, отрекоха да са продавали директно компоненти на Русия, Иран или Беларус от началото на войната. Представител на швейцарска производствена компания обаче отбеляза, че е "невъзможно да бъдем напълно сигурни, че дистрибуторите на оръжейни компоненти не продават на санкционирани субекти".
В същото време свързани с иранския режим акаунти в социалните мрежи твърдят, че "Артеш" - Армията на Ислямска република Иран - ще направи важно съобщение на 8 февруари, вероятно свързано с придобиването на изтребители Су-35 от Русия. Техеран отбелязва на тази дата Деня на военновъздушните сили на "Артеш".
Парламентаристът Шахриар Хейдари по-рано заяви, че Иран ще получи неуточнен брой Су-35 от Русия в началото на следващата персийска календарна година (март 2023 г. - март 2024 г.). Вероятно Техеран иска тези самолети и други модерни военни платформи в замяна на това, че подкрепя военно руската инвазия в Украйна.
ОЩЕ: Русия и Иран задълбочават военното сътрудничество
По данни на Министерството на външните работи на Иран - секретарят на Висшия съвет за национална сигурност контраадмирал Али Шамхани ще пътува до Москва през следващата седмица. Шамхани планира да обсъди темата Афганистан с висши руски служители, но вероятно ще говорят и за иранската подкрепа за войната на Русия в Украйна и други възможни форми на военно сътрудничество.
Междувременно работната група за медийно сътрудничество между Иран и Русия проведе четвъртата си сесия в Техеран на 6 февруари. Заместник-министърът на културата и информацията Фаршад Мехди Пур председателстваше срещата и призова за съвместни усилия за "неутрализиране на западните медийни атаки".