Никой не трябва да очаква отстъпки от нас, заяви днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган във връзка с кандидатурата на Швеция за членство в НАТО, предава турската телевизия СиЕнЕн-Тюрк, цитирана от БТА.
Ердоган говори пред журналисти на летище „Ататюрк“ в Истанбул преди да замине за Вилнюс, където ще участва в среща с шведския министър-председател Улф Кристершон, свикана от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, по повод кандидатурата на Швеция за членство в пакта. Заседанието ще се състои в навечерието на срещата на високо равнище на страните от НАТО във Вилнюс.
ОЩЕ: Нов разговор Блинкен-Фидан преди срещата на върха на НАТО
Турският лидер подчерта днес, че Анкара винаги е подкрепяла курса на НАТО на "отворени врати".
В същото време, за да се ускори процесът на Стокхолм за членство в НАТО, е необходимо да се изпълнят всички разпоредби от тристранния меморандум (между Турция, Швеция и Финландия), заяви Ердоган.
Президентът на Турция обвърза въпроса, свързан с кандидатурата на Стокхолм в НАТО, с преговорите за присъединяване на Турция към Европейския съюз.
Първо отворете пътя за присъединяване на Турция към ЕС, а след това ще "разчистим пътя" за кандидатурата на Швеция (за НАТО), точно както направихме в случая с Финландия, отбеляза Ердоган, цитиран от Анадолската агенция.
Турция чака вече 50 години да се присъедини към ЕС, добави турският президент.
Турция все още не е одобрила кандидатурата на Швеция за членство в НАТО.
Припомняме, че вчера Ердоган и президентът на САЩ Джо Байдън разговаряха по телефона именно за присъединяването на Швеция към НАТО. Анкара не е видяла достатъчен напредък от страна на Швеция, за да подкрепи кандидатурата ѝ за членство в НАТО. Това предупреди Ердоган президента на САЩ . "Ердоган заяви, че Швеция е предприела някои стъпки в правилната посока, като е направила промени в законодателството за борба с тероризма", се казва в изявление на дирекцията за комуникации на Турция след двустранния разговор.
ОЩЕ: Орбан се съгласи да пусне Швеция в НАТО, Ердоган пак отказа
Анкара настояваше Стокхолм да затегне антитерористичното си законодателство и да екстрадира лица, смятани от турските власти за терористи. В последно време ситуацията се усложни още повече след проява, при която в Стокхолм бе изгорено копие на Корана.