Турският президент Реджеп Ердоган спомена за евентуално организиране на референдум, който да реши дали преговорите за присъединяване на Турция към ЕС ще продължат или не.
Още: Израелската армия призна официално: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд
Още: На ръба на ядрена война заради масово убийство (ВИДЕО)
Турският държавен глава каза следното в своя реч: „Те ни карат 54 години да чакаме пред вратата на ЕС, нали. Ние ще можем да се изправим пред нашия народ и да се подчиним на неговото решение“.
Отношенията между Анкара и Брюксел сериозно се обтегнаха през последните месеци. Турският президент обвини някои европейски ръководители в „нацистки практики“ след като в някои градове в Германия и Холандия бяха отменени митинги в негова подкрепа.
“ЕС заплашва да замрази преговорите. Всъщност това не е много важно за нас. Нека ни съобщят тяхното решение“, каза още Ердоган по адрес на ръководителите на ЕС.
Още: Пекин на нож срещу Тръмп: Никакви преговори без пълна отмяна на митата
Още: "Ще ги преследваме до края на света": Индия с нови мерки срещу Пакистан след терора в Кашмир
Междувременно Съветът за национална сигурност на Турция обяви препоръката си за удължаване с още три месеца на извънредното положение в страната. „Направена бе оценка на въведения на територията на цялата страна режим на извънредно положение. С цел осигуряване на защита на правата и свободите на гражданите, демокрацията и принципите на правовата държава, бе взето решение да се препоръка удължаване на извънредното положение“, се казва в документа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 110 години от масовото изтребление над арменците в Османската империя
Още: Журналист прогнозира много лош сценарий в Близкия изток, ако ядрената сделка с Иран се провали
Сега действащото извънредно положение изтича на 19 април. То бе удължавано вече два пъти с по три месеца след опита за преврат на 15 юли 2016 година.
Иначе снощи 2000 души излязоха на протест в Истанбул срещу резултатите от референдума. „Рамо до рамо срещу фашизма“, скандираха протестиращите, които се насочиха към седалището на Върховния избирателен съвет.
По улиците, където преминаваха протестиращите, хората излизаха на прозорците на домовете си и вдигаха шум с тенджери и тигани в знак на солидарност с тях. Полицията остана неутрална към митинга, но предупреждаваше срещу използването на лозунги, които можеха да бъдат сметнати за обидни. Навсякъде в Турция имаше подобни демонстрации, но бяха по-малобройни. Турските медии съобщиха, че в Анталия има 13 задържани.
Още: Ердоган след труса: Следим внимателно ситуацията
Още: Новите правила на играта с оръжия се определят от Индия, а Русия остава в миналото
Първо по-сериозно поздравление за резултата от референдума направи голям западен лидер - американският президент Доналд Тръмп. Той се обади лично на Ердоган, за да го поздрави за успеха. Неофициално, при 99,9% преброени бюлетини 51,3% от гласувалите са казали "да". Избирателната активност е 86%.